Raymond Ventura urodził się 16 kwietnia 1908 roku w Paryżu. Był liderem francuskiego zespołu jazzowego i odegrał znaczącą w rolę w popularyzacji jazzu w latach 30-stych XX wieku we Francji.

Od 1924 roku Ventura grał na pianie w grupie zwanej The Collegiate Five, która dokonała pierwszych nagrań pod nazwą Ray Ventura i jego koledzy (org: Ray Ventura et ses Collégiens) w wytwórni Columbia Records w 1928 roku. Od 1929 był liderem grupy i nagrywał dla  Decca Records i innych znanych wytwórniach przez całe lata 30-dzieste. W tej dekadzie zyskał popularność jako zespół grywający na wielu francuskich dancingach. Muzykami, którzy z nim współpracowali w tym czasie byli Philippe Brun, Alix Combelle i Guy Paquinet.

Jego piosenka z 1936 roku  “Tout va très bien, Madame la Marquise” (“Wszystko w porządku, jaśnie pani”) była na ustach całego Paryża.

 

W 1941 roku wraz ze swoim zespołem koncertował w Szwajcarii, gdzie nagrał kilka płyt. Z powodu antysemickich prześladowań niektórych członków zespołu w listopadzie 1941 roku wyjechał z Francji do Ameryki Południowej, gdzie podróżował po Brazylii i Argentynie. Podczas jego tour po Brazylii do ich grupy przyłączył się francuski śpiewak Henri Salvador. Dwa lata później w Argentynie do składu dołączył się również grający na trąbce Georges Henry.

Powrót grupy do Francji po wyzwoleniu był triumfalny. Ray Ventura utworzył nową formację, z którą osiągał kolejne sukcesy. Wzięli udział w kilku filmach, co przyczyniło się do poszerzenia ich popularności i rozpowszechnienia utworów nawet w najbardziej odległych zakątkach Francji.

Swoje ostatnie lata spędził w Palma de Majorka w Hiszpanii, gdzie zmarł 30 marca 1979 roku. Został pochowany na cmentarzu Batignolles w Paryżu.

 

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !