Koszulka z krokodylkiem to jeden ze świetnych przykładów jak praktyczne potrzeby mogą wpływać na kształtowanie gustów i świat mody. W latach 20. XX wieku francuski mistrz kortów tenisowych Rene Lacoste uznał, że noszone podczas gry koszule z długimi rękawami znacznie paraliżują ruchy gracza i uniemożliwiają mu osiąganie lepszych efektów. Właśnie to skłoniło go do zaprojektowanie własnej koszulki.

Co ją charakteryzowało? Krótkie rękawy, przewiewna dzianina (zwana petit pique), oraz dwie długości – z tyłu dłuższa niż z przodu. Do tego miękki kołnierzyk z kwadratowymi rogami, który umożliwiał postawienie go z tyłu za szyją aby osłonić ją od słońca. Trzy guziczki, zazwyczaj nie zapięte. Rene Lacoste wystąpił w tej koszulce podczas mistrzostw US Open w 1926 roku.


Francja mimi oczami

Fason nie mógł zostać nie zauważony i w niedługim czasie zdobył dużą popularność. Szybko przylgnęła do niego nazwa “koszulka polo”, która to przedtem odnosiła się tylko do koszuli z długim rękawem zapinanej tradycyjnie od góry do dołu i używanej przez graczy polo.

I tu dochodzimy do krokodykla. Rene po raz pierwszy pokazał światu to logo na blezerze. Skąd krokodyl? Takie maił przezwisko! Ponoć niczym krokodyl obchodził się ze swoimi rywalami.

Rene Lacoste źródło wikipedia.org

Logo krokodykla wyhaftowane było na kieszonce przez jego przyjaciela Robeta George’a. Potem trafiło na kieszonkę koszulki i tak już zostało do dziś, ponieważ w 1933 roku tenisista założył wraz z producentem dzianin Andre Gillerem firmę odzieżową.

Koszulki z “krokodylkiem” eksportowano do Stanów Zjednoczonych. Cieszyły się wielką popularnością wśród gwiazd filmowych, celebrytów a także lekkoatletów. 

Wkrótce firma rozszerzyła swoją działalność o nowy asortyment, były to przykładowo okulary przeciwsłoneczne czy wyroby ze skóry. Obecnie oferta jest jeszcze bogatsza, są to chociażby buty, zegarki czy perfumy. “Krokodylek” świetnie się czuje nawet prawie sto lat po jego zaistnieniu.

Rene Lacoste urodził się w Paryżu w 1904 roku, zmarł w 1996 w wieku 92 lat.

Źródło: “Historia mody” Arkady, zdjęcie tenisisty w ikonie wpisu www.lacoste.com

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności