Thomas Couture (ur. 21 grudnia 1815 w Senlis, zm. 30 marca 1879 w Villiers-le-Bel został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise),francuski malarz, przedstawiciel akademizmu.
 

Urodził się w Senlis we Francji. W wieku 11 lat z rodziną przeniósł się do Paryża, gdzie studiował w Métiers et Arts des École, a później w École des Beaux-Arts. 6 razy startował z niepowodzeniem w konkursie o prestiżową Prix de Rome, ale według niego problem leżał po stronie École, a nie jego. W końcu wygrał nagrodę w 1837.

W 1840 rozpoczął wystawiać swoje dzieła w Salonie paryskim, niejednokrotnie zdobywając medale za swoje prace, zwłaszcza w 1847 za arcydzieło „Rzymianie okresu upadku”. Krótko po tym sukcesie, Couture otworzył niezależne atelier, którego celem było rzucenie wyzwania École des Beaux-Arts objawiając nowych, najlepszych malarzy historycznych.

Nowatorska technika Couture’a zwracała liczną uwagę. Malarz otrzymał zamówienia ze strony rządu i Kościoła na malowidła ścienne od późnych lat 40. i w latach 50, jednak nigdy nie udało mu się dokończyć dwóch pierwszych zamówień, a trzecie spotkało się z mieszanym przyjęciem. Przygnębiony nieprzychylnym odbiorem swoich malowideł, w 1860 opuścił Paryż i na jakiś czas powrócił do rodzinnego Senlis. Tam kontynuował nauczanie młodych artystów, którzy zwracali się do niego. W 1867 zakpił sobie z akademików publikując książkę z własnymi poglądami i metodami pracy.

Jego uczniami byli tacy artyści, jak m.in.: Édouard Manet, Henri Fantin-Latour i Pierre Puvis de Chavannes.

Najsłynniejsze dzieła:

  • Rzymianie okresu upadku (olej, Musée d’Orsay, Paryż), 1847
  • Portret Jules’a Micheleta
  • Freski w kościele St. Eustache w Paryżu

Źródło: wikipedia

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.