Niedawno zakończyłeś budowę domu i lada moment się do niego wprowadzasz? Zacznij rozglądać się za dodatkami i dekoracjami ściennymi, które wprowadzają przyjemny klimat, a poszczególnym pomieszczeniom nadadzą charakteru. Zobacz, w jakim stylu warto udekorować ściany w nowym domu lub mieszkaniu. Jakie malarstwo odnajdzie się w Twojej aranżacji? Zobacz, które techniki malarskie i które obrazy o jakiej tematyce skradną Twoje serce!

 

Martwa natura – w jakiej stylistyce odnajdzie się najlepiej?

Martwa natura może pasować do wnętrz klasycznych, utrzymanych w dworkowym stylu, z masywnymi, dębowymi meblami w roli głównej. W tym przypadku sprawdzi się najlepiej, gdy będzie wyeksponowana w solidnych złotych ramach. Owoce i warzywa, a także eleganckie wazony są malowane farbą olejną na płótnie. Ci jednak, którzy preferują bardziej nowoczesny styl, na pewno również znajdą coś dla siebie w tej tematyce. Uwagę przyciągają motywy trawy pampasowej falującej na wietrze, która może być w formie plakatu lub wydruku cyfrowego, ale też obrazu namalowanego akwarelą. Tego typu dzieło warto oprawić w passe-partout i jasnodrewnianą, sosnową ramę, która nada całości lekkiego wyrazu. Zaproś martwą naturę do swojego domu!

 

Akty – w jakim domu zaprezentują się najkorzystniej?

Piękno ludzkiego ciała, przede wszystkim tego wysportowanego, było przez wieki tematem dla twórców malarstwa. Warto pokontemplować harmonię i idealne proporcje ludzkiej sylwetki. Tego typu dekoracje ścienne występują pod wieloma postaciami. Mogą ukazywać macierzyństwo, miłość między kobietą i mężczyzną, ale też czynności higieniczne. Jeśli chodzi o akt, to wybór wśród tego typu propozycji jest bardzo bogaty.

 

Pejzaże przedstawiające polską wieś

Wiejska, sielska sceneria, w której widać złociste pola i typowe prace gospodarskie, inspirowała artystów od zawsze. Stąd też niezliczone przedstawienia kobiet ścinających kłosy, zbierających plony, ale też mężczyzn uchwyconych na polowaniu czy przy ścinaniu drzew i innych gospodarskich czynnościach. Człowiek pracujący w skupieniu i z pełnym zaangażowaniem stanowi ciekawy motyw malarski, który zaprosić do swojego domu. Sceny z życia mieszkańców wsi są świadectwem tego, jak dawniej wyglądały poszczególne obrządki – nie tylko praca w gospodarstwie, ale również wesele czy pogrzeb. Tego typu malarstwo dostarcza nam wiedzy na temat minionych czasów. Ludzie wsi oraz ich codzienne zajęcia ujęci przez zdolnego malarza są wglądem do tego, czym przez wiekami parali się nasi dziadowie i pradziadowie.

 

Portrety i kobiety w ruchu

Piękno kobiecych ruchów i sylwetki stało się głównym tematem obrazów wielu wybitnych malarzy. Tancerki oddające emocje swoimi gestami, ale też zwyczajne kobiety idące z parasolem przez miasto skąpane w deszczu – ujęć kobiecych sylwetek jest w malarstwie całe mnóstwo. Piękna dziewczyna oddana w pełni grze na fortepianie przykuwa uwagę niczym magnes. Obraz ten stanie się wyjątkową ozdobą Twojego salonu czy sypialni. Mona Lisa autorstwa Leonardo da Vinci, ale też Madonna (idąc tropem religii) – każda z nich na pewno znajdzie swoich miłośników. Umiejętności i styl artysty są tu głównym wyznacznikiem tego, czy dane dzieło naprawdę Ci się spodoba.

 

Majestatyczne konie

Polskie malarstwo, zarówno to sprzed wieków, jak i współczesne nie mogło zapomnieć o motywie koni. Te mądre i piękne zwierzęta prezentują się doskonale zarówno w ruchu, jak też gdy pozują nieruchomo do portretu. Kare, gniade i konie o innym umaszczeniu zachwycają swoją dumną i majestatyczną sylwetką, ciepłym spojrzeniem i tym, jak wiernie przez wieki towarzyszyły człowiekowi. Doświadczony dobry artysta malarz, ale też młodzi absolwenci szkół plastycznych potrafią perfekcyjnie przelać piękno tego zwierzęcia na płótno.

 

Lekki i ulotny impresjonizm

Lekkie pociągnięcia pędzlem po płótnie są cechą typową dla sztuki XVII wieku. Pozwalają uchwycić migotliwość i nietrwałość chwili. Są cechą charakterystyczną impresjonizmu. Holendrzy byli prawdziwymi mistrzami tego nurtu. Śniadanie na trawie, Śniadanie wioślarzy, Dworzec Saint-Lazare, Lekcja tańca, Kobiety w ogrodzie – to najpopularniejsze dzieła reprezentujące tę właśnie stylistykę zachwycają swoją idealnie dobraną barwą. Malarze tego okresu byli mistrzami utrwalania niuansów i nastroju chwili. Możesz śmiało zdecydować się na udekorowanie ścian w swojej sypialni lub salonie ich wiernymi reprodukcjami. Akademia Sztuk Pięknych kształci wielu wybitnych artystów na kierunku malarstwa i rysunku, których dzieła są przystępne cenowo i którymi możesz udekorować swoje mieszkanie. Warto inwestować w młodą sztukę, która pięknie udekoruje wnętrze. Twoją uwagę może przyciągnąć też klasyczny autoportret.

 

Nowoczesne ilustracje i plakaty

Ci, którzy uwielbiają Polską Szkołę Plakatu, na pewno również znajdą coś dla siebie. Aktualnie bardzo wielu twórców projektuje plakaty, które świetnie wpisują się swoim stylem we współczesne wnętrza. Mogą przedstawiać między innymi mapy poszczególnych miast, ale także zabawne i motywujące hasła oraz przedmioty stylizowane na epokę PRL-u. Aby plakat prezentował się na ścianie elegancko, warto ubrać go w ramy, na przykład czarne, w odcieniu chromu czy eleganckiego złota. Ostatnio modne są też cienkie sosnowe ramy, które pasują do naturalnych aranżacji. W celu jeszcze lepszego wyeksponowania ich na ścianie, warto postawić na cienkie półki na plakaty i obrazy, dostępne w wielu sklepach internetowych. Co ciekawe, plakaty pojawiają się nie tylko w sypialni czy w salonie, ale coraz częściej również w kuchni. Mogą stanowić alternatywę dla ciągu górnych szafek kuchennych i urozmaicać całą aranżację. Jeśli chodzi o samą tematykę, tu pole do wyboru jest ogromne. Bardzo popularne są motywy ziół i egzotycznych roślin, między innymi palm i monstery, ale również dzikie zwierzęta. W stylistyce minimalistycznej z mody nie wychodzi motyw terazzo czy rozlewająca się kropla akwareli ukazana w powiększeniu. Motywów jest tak wiele, że na pewno bez problemu wybierzesz coś dla siebie.

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !