Ten niezwykły obraz Henri Toulouse Lautreca prezentuje dwie kobiety patrzące na siebie, o lekko zaczerwienionych policzkach. Widoczny rumieniec został prawdopodobnie wywołany przez chwilę intymności w jakiej się znalazły. Pod koniec 1892 Lautrec otrzymał zamówienie na stworzenie dekoracji ścian domu publicznego Rue d’Amboise. W tamtym czasie malarz miał możliwość studiowania życia prostytutek z bliska. Lubił gdy kobiety dawały się obserwować bez żadnych uprzedzeń, a akurat niektóre z nich były lesbijkami.

To, że Lautreca interesowały erotyczne sceny nie było niczym wyjątkowym. Co go jednak wyróżniało, to dostrzeganie i ukazanie portretu z subtelnością oraz głębią psychiczną, a nie w sposób wyuzdany i lubieżny. Tak śmiałe i często wydawałoby się wręcz skandaliczne sceny potrafił oddać z wyjątkową delikatnością -€“ tak jak i tą na opisywanym obrazie.

Artysta był zagorzałym obrońcą praw homoseksualistów. Wspierał między innymi swojego przyjaciela Oscara Wilde podczas procesu toczącego się w wielkiej Brytanii.

“W łóżku”, 1892, olej na płótnie, Henri Toulouse Lautrec, Muzeum d’Orsay, Paryż

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności