„Wokulski pojechał do Paryża po śmierć, której nie znalazł, i po życie, które go odbiegło w drodze.” Tak rozpoczyna się pierwszy rozdział książki Krzysztofa Rutkowskiego, historyka literatury romantycznej, eseistę, dzinnikarza który od lat mieszka w Paryżu.

Fani, lub po prostu Ci którzy mieli do czynienia z lekturą „Lalki” Bolesława Prusa, wiedzą zapewne, że główny bohater powieści, Stanisław Wokulski odbył, w ramach swoich książkowych losów, podróż do Paryża. Co ciekawe Prus opisując dość dokładnie pobyt Wokulskiego w mieście świateł, uwzględniając spacery po jego zaułkach, ulicach, pobyty w lokalach i w ogóle tamtejszą społeczność – sam na ten moment nigdy tam nie był, i ten realistyczny opis metropolii zawdzięcza jedynie swoim studiom tematu i własnemu gromadzeniu informacji.

To właśnie motyw Wokulskiego na tle Paryża zainspirował Krzysztofa Rutkowskiego do napisania książki. „W tej powieści wszystko, co najważniejsze, wybucha z powodu Paryża, podczas podróży do Paryża albo w Paryżu” napisał autorLalka jest powieścią o Warszawie podszytej Paryżem.” Krzysztof Rutkowski jest autorem kilku ciekawych pozycji na temat Paryża np: „Paryskie Pasaże” czy „Requiem dla moich ulic”. Jeśli ktoś już zetknął się z jego literaturą to wie, że to nie nudne dywagacje ale dość wartko opisane fakty i spostrzeżenia okraszone dużą ilością nawiązań do innych źródeł. Po raz kolejny udowadnia więc swoją dużą wiedzę, którą stara się nam sprzedać w interesujący i błyskotliwy, często okraszony humorem sposób.

Wystarczy przejrzeć spis treści aby z powodu samych tytułów dać się wciągnąć np: „Rzeckiego poglądy na miłość”, „Skutki jedzenia ryby nożem” ,” Eros kosmogoniczny”, „Picie Paryskie” czy „Wokulski pije koniak”.

„Wokulski włóczył się po Paryżu, błądził po nieznanych ulicach, tonął w tłumie lub pił koniak, grał w karty i w ruletę albo oddawał się rozpuście.

Znalazłam też ciekawy wywiad, w którym Krzysztof Rutkowski opowiada o przemianach Wokulskiego i randze Paryża w powieści. Wywiad prosto z nad Sekwany. TUTAJ

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Witaj w gronie subskrybentów! Do usłyszenia!