“Gitarzysta” to pierwszy obraz Edouarda Maneta, który udało mu się wystawić na Salonie. Został pokazany publiczności w 1861 roku. To dość duże płótno 147,3 na 114,3 cm . Na pracy widzimy niedbale ubranego mężczyznę w hiszpańskim kapeluszu. Siedzi na ławce, w rękach trzyma gitarę, na której właśnie gra i najwyraźniej śpiewa. Wyczytałam, że Manet do stworzenia tej kompozycji wykorzystał miedzioryt według obrazu Greuze’a, który to obraz nota bene w XIX wieku  został zakupiony przez Konstantego Branickiego a w 1945 roku przekazy do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obraz Maneta odniósł u publiczności wielki sukces, a szczególnie spodobał się młodzieży. Podobno jakaś grupa złożyła malarzowi wizytę w jego pracowni aby przekazać mu gratulacje.

Tak pisał o obrazie krytyk Théophile Gautier:

“Nareszcie jakiś guitarero nie z Opery Komicznej…Jakże wiele talentu w tej postaci o wielkości naturalnej, malowanej pełną pastą farb, pędzlem odważnym i kolorem prawdziwym”

W 1872 roku obraz został zakupiony przez marszanda  Durad-Ruela za 3 tysiące franków. Obecnie znajduje się w Metropolitan Museum of Art.

Jean-Baptiste Greuze, 1757 “Gitarzysta”

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !