Gdy będziecie przechadzać się po paryskiej dzielnicy Montmartre, całkiem niedaleko placu du Tertre, możecie natknąć się na twarz Salvadora Dali. Jeśli tak się stanie, to będzie oznaczało, że dotarliście do muzeum Daliego. I jeśli będziecie mieli czas – zajrzyjcie.

Powiem szczerze,  że podczas pierwszych wizyt w Paryżu raczej je omijałam. Raz ze względu na fakt, że Dali nie znajduje się w czołówce moich ulubionych twórców i wolałam wpierw odwiedzić inne miejsca, dwa, że muzeum to robiło wrażenie bardzo małego i niegodnego uwagi. „Pewnie zbijają kasę, a w środku kilka obrazów i to wszystko” Ale jak to często bywa, sprawy z pozoru wyglądają inaczej. I tak podczas jednej z kolejnych wizyt jednak dotarłam do wnętrza i jak się okazało było warto.

 

muzeum Paryż dali salvador

Zdjęcie autorstwa Carla Van Vechtena (1939) źródło: wikipedia

 „To, że ja sam nie pojmuję sensu moich obrazów, kiedy je maluje, nie znaczy, że go nie mają.

Salvador Dali

Salvadora Dali raczej nie trzeba przedstawiać. Hiszpański artysta do Paryża zawitał po raz pierwszy w 1927 roku i związał się z grupą surrealistów funkcjonującą pod przywództwem André Bretona – uznawanego za twórcę filozofii tego nurtu. Dali zafascynował się nowym stylem, który skupiał się na interpretacji świata sennych marzeń, zapisów podświadomości.

To właśnie w Paryżu powstały pierwsze surrealistyczne prace Dalego. Płodny malarz i rzeźbiarz wkrótce stał się mistrzem tego gatunku, zyskał światową sławę. Przez lata niektóre z jego dzieł zyskały już miano kultowych, jak chociażby słynne zegary.

muzeum dali paryż musee paris espace paris

Ekspozycja muzeum znajduje się w piwnicy. Po wejściu do środka – całkiem małego pomieszczenia z ladą i kasą –  i zakupieniu biletu, kierujemy się w dół po schodkach. I tam naszym oczom ukazuje się magiczny świat, a może raczej światek – Dali’ego.

muzeum dali paryż espace dali
muzuem dali paryż dali paris
muzeum dali paris paryż salvador

Muzeum ma w zbiorach około 300 prac. Na początku zwiedzania mamy salę poświęconą życiu artysty. Trochę zdjęć i informacji. Dalej przechodzimy do sal z dziełami. Moją uwagę przyciągnęły przede wszystkim rzeźby. Są naprawdę niesamowite i jest ich całkiem sporo.  Można przyjrzeć się dokładnie pracom z każdej strony. Generalnie bardzo przyjemnie zwiedza się kolejne zakamarki przestrzeni wystawienniczej, a eksponaty są według mnie świetnie rozlokowane i oświetlone.

alice dali muzeum dali alicja

Dużym zainteresowaniem cieszą się ilustracje przygotowane przez Dalego do książki „Alicja w krainie czarów” umieszczone na jednej ze ścian na początku wystawy. Dość osobliwe bym rzekała – zerknijcie na zajęcie powyżej.

Zajrzyjcie do środka. Krótki film z relacji:

Strona internetowa muzeum: https://www.daliparis.com/

Adres: 11, rue Poulbot, 75018 Paris

Muzeum Dali w Paryżu

11, rue Poulbot
75018 Paris

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.