Ulice Paryża były częstym motywem obrazów wychodzących spod pędzla impresjonistów. Przebywając w swoim towarzystwie często podejmowali się tych samych tematów. Choć jednak miejsca bywały te same, ich ujęcie czasem z goła odmienne. Zerknijmy na prace dwóch przyjaciół Claudea Moneta i Augusta Renoira.
Przedstwaiają one Pont Neuf – najstarszy most Paryża.* Jako pierwszy widokiem zainteresował się Renoir. Choć malarstwo plenerowe było dość charakterystyczne dla impresjonistów – Renoir często zwierzał się, iż dostrzega trudności związane z pracą na zewnątrz. Przede wszystkim zwracał uwagę na różnorodne i zminne światło, które mocno operując powoduje ograniczoną widoczność , przez to barwy nakładane w plenerze zupełnie inaczej wyglądają potem w pracowni.
“Na powietrzu światło za bardzo nas pochłania … nie widzi się tego co się robi”
Auguste Renoir
Patrząc na widok Paryża z 1872 roku nie widzimy jednak śladów rosterek artysty i nic nie musimy o nich wiedzieć. To słoneczny, wesoły obraz, na którym obserwujemy spacerujących mieszkańców. Niebieskie niebo z kilkoma chwmurkami, być może jest lekki wiaterek, bo w oddali widać lekko trzepocące flagi. Renoir był mistrzem uzyskiwania pozytywnego, ciepłego nastroju i lubił to robić!
Auguste Renoir “Le Pont-Neuf” olej na płótnie 74 x 93 cm, 1872, National Galery of Art, Waszyngton Źródło:wikiart
“Malując paryską ulicę, Pissarro umieszczał tam pogrzeb, ja zaś pokazałbym orszak weselny”
Auguste Renoir
“La Pont-Neuf” 1871 rok, Claude Monet, Dallas Museum of Art, 51,6 x 72,4 cm Źródło: wikimedia
Inaczej mają się sprawy na obrazie Moneta. Ta praca powstała w roku 1871. Pora roku albo pogoda z goła odmienna. Szarówka, chodniki błyszczą od deszczu, przechodznie osłananiją się parasolami. Przejrzystość powietrza jest dość słaba, plamy jakimi posługuje się Monet podkreślają więc aurę. Klimatu dopełnia rozdmuchana przez wiatr para ze statków płynących po Sekwanie.
Camille Pissaaro Le Pont-Neuf, 1902 rok, olej na półtnie 65 x 81 cm, Hiroshima Museum of Art, Hiroshima, Japan Źródło: wikiart
A tutaj mamy pochodzący z 1902 roku obraz autorstwa Camillea Pissarro. Jeśli znacie jego twórczość to powinniście rozpoznać, że to właśnie on. To chyba jesień sądząc po drzewach ogołoconych z liści. Z resztą i cała tonacja obrazu jest jesienna. Ludzie dość tłumnie przmieszczają sie po chodnikach, przez most przemierzają dorożki.
* Pont Neuf (Nowy Most) – najstarszy istniejący most w Paryżu. Kamień węgielny pod jego budowę położył w 1578 roku król Francji Henryk III. Most powstał, aby ułatwić komunikację pomiędzy Luwrem a opactwem St-Germain-des-Pres. Konstrukcja mostu nigdy nie została zmieniona, nawet drewniane słupy wspierające fundamenty są oryginalne.