“W cieniu golotyny” to historia losów kilku bohaterów, którzy ze względu na swoje pochodzenie, koneksje rodzinne czy też pracę, dość silnie odczuli konsekwencje rewolucji francuskiej.
Powieść obejmuje okres od momentu procesu Ludwika XVI i jego publicznego zgilitynowania, do chwili autokoronacji Napoleona Bonaparte na cesarza Francji.
Autorzy starają się oddać atmosferę Paryża z tamtych lat, kiedy to złość miszczaństwa i chłopów na skrajną sytuację życiową została wykorzystana przez przywódców rewlucyjnych do dokonania krwawego odwetu na znienawidzonych klasach społecznych: arystokracji i duchowieństwie.
Uczestniczymy więc w egzekucjach na Placu Zgody (jak się obecnie nazywa), procesach sądowych o z góry przewidzianych werdyktach, szabrowaniu kościołów, zamieszkach na ulicach.
W zasadzie czujemy się trochę wmieszani w tłum, przestraszeni wraz z mieszkańcami miasta, zdezorienowani, zawiedzeni. Choć wciąż pełni nadzieji, że pogłebiająca się anarchia, w końcu się skończy, a wielkie ideały wolności, równości i braterstwa nabiorą swojego prawdziwego znaczenia.
W międzyczasie, jakby przypadkowo wraz z bohaterami, znajdujemy się również na balach czy spotkaniach przywódców rewolucji, gdzie oprócz triumfu, możemy poczuć grozę związaną z oczekwaniem bezwarunkowego podpożądkowania rodzącej się tyrnii.
Dla osób, które nie interesowały się szczegółowo przebiegiem rewolucji francuskiej to będzie ciekawa pozycja, która w dość nieskomplikowany sposób przeprowadza przez tamte dzieje, wyłaniając zdaje się, co najistotniejsze.
Jacques-Louis David “Koronacja Napoleona” 1804 – źródło: wikipedia
Jeśli chodzi o główne wątki powieści, mamy miłość, która walczy o swoją niepewną przyszłość oraz świat prawości i zasad, który mierzy się z tyranią. Nie jest to skomplikowana sprawa – ale interesująco wpleciona w tło hostoryczne, dzięki czemu całość czyta się z zainteresowaniem.
Dodatkowo jeden z bohaterów jest oficerem armii francuskiej. Mamy więc okazję uczestniczyć w ważniejszych starciach militarnych, które miały miejsce zarówno na początku rewolucji, jak i podczas póżniejszych walk pod banderą Napoleona.
“Pisanie tej powieści było jak długa wędrówka krętą drogą. Wyzwanie ogromne, ale i dające wiele radości” …) “Samo zbadanie warunków i wydarzeń, które były przyczyną rewolucji, Wielkiego Terroru i fazy schyłkowej to ogromne zadanie”
Powyżej słowa autrów zaczerpnięte z Posłowia umieszczonego na końcu książki. Również tam znajdziemy ciekawe informacje dotyczące postaci i wątków, inspiracje oraz skrótowe wyjaśnienie tła historycznego.