Aline Charigot – modelka Renoira

Jeśli na wielu obrazach Auguste Renoira rozpoznajecie twarz tej samej kobiety to powinniście wiedzieć, że jest to jego żona Aline Victorine Charigot (23.05.1859 – 27.07.1915) . Aline przybyła do Paryża wraz ze swoją matką w 1874 roku. Zamieszkała na Montmartre i pracowała jako szwaczka.

Augusta poznała w 1880 – ona miała 21 lat a on prawie 40.  To wtedy zaczęła pracować jako modelka pozując do jego obrazów. Znajomość, można powiedzieć zawodowa – przerodziła się w związek. W 1885 roku przyszedł na świat ich pierwszy syn Pierre. Pobrali się jednak kilka lat później, dokładnie 14 kwietnia 1890 roku, w Paryżu. Na świat przyszła jeszcze dwójka ich dzieci – Jean w 1894 roku oraz Claude w 1901.

Aline pozowała do wielu obrazów, rysunków i rzeźb Renoira w latach 1880 – 1915. Sama bardzo kochała sztukę, uwielbiała obrazy w swoim domu, grała na pianinie.

Pierre-Auguste Renoir, Portret Pani Renoir 1885.
Ten obraz malarz trzymał przy sobie aż do swojej śmierci

Pomimo tego, że była młodsza, zmarła w wieku 56 lat, kilka lat wcześniej zanim odszedł jej mąż.

Poniżej znajdziecie wybrane obrazy Renoira, na których uwiecznił swoją małżonkę. Wystraczy aby kliknąć na obraz aby aktywować slider

Aline Chaligot na obrazach Renoira

Poniżej jeszcze dwa zdjęcia Aline, raczej już z czasów kiedy była starsza. Nie udało mi się w wyszukać ich więcej.  Na jednym jest wraz z leciwym już Renoirem. Ciekawe jak wyglądała w rzeczywistości jako promienna dwudziestolatka – muszą nam wystraczyć obrazy artysty!

Aline ACharigot i Auguste Renoire

Aline Charigot i Auguste Renoire. Źródło:http://www.memoiresdeguerre.com/

aline charigot augustre renoir

Aline Charigot
Źródło: https://gw.geneanet.org/

W ikonie wpisu obraz  z 1881 roku “Para na na łódce” albo inaczej zwany “Aline i Renoire” 

Źródło obrazów: wikiepdia

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.