Jeśli ktoś nie przeczytał biografii Antoniego Cierplikowskiego  „Król fryzjerów, fryzjer królów”, która ukazała się kilka lat temu nakładem wydawnictwa Znak, ma teraz szansę zapoznać się z tą wyjątkową postacią poprzez lekturę książki  „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa”.  Wydawnictwo Rebis wraz z autorką historii o Antoine de Paris Martą Orzeszyną wykonali niesamowitą pracę  i tchnęli w pierwotną wersję książki nowe życie. Aktualne wydanie zostało wzbogacone o dodatkowe informacje, które udało się zdobyć autorce na przestrzeni ostatnich kilku lat, a także o liczne ilustracje.  Archiwalne fotografie, przedruki z czasopism, rysunki i grafiki są wspaniałym dopełenieniem tekstu.

Wróćmy jednak do bohatera książki. Antoni Cierplikowski to nasz rodak, który na początku XX wieku zrobił furorę w Paryżu jako niesamowicie uzdolniony fryzjer. Do jego nowocześnie urządzonego salonu przy rue Cambon przychodziły tłumy kobiet. Czesał koronowane głowy, artystokrację, aktorki. Jego zdolności wychodziły dużo dalej poza tradycyjne fryzjerstwo – był artystą-wizjonerem, kreatorem wyznaczającym trendy. Marta Orzeszyna poprzez swoją książkę podejmuje próbę przywrócenia  Antoinowi zasłużonego miejsca w historii mody, który w swoim czasie cieszył się sławą być może większą niż Coco Chanel. Warto wspomnieć, że ukazaniu książki towarzyszy wystawa pamiątek po Antoine zorganizowana w Teatrze Wielkim w Warszawie, otwarta do listpada 2019. 

Historia Antoione w wersji wydawnictwa Rebis jest perełką, do której można wracać wiele razy. Jestem oczarowana tą książką – a jak powiedziała sama autorka „Antoine zasłużył na takie piękne wydanie”. Na blogu możecie przecztać o życiu Cierplikowskiego w artykule napisanym w oparciu o tekst książki „Antoine Cierplikowski”.  Namawiam Was jednak do niesamowitego spotkania z tą książką. 

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.