Café de la Nouvelle Athènes to dawna paryska kawiarnia, która znajdowała się przy Place Pigalle nr 9 w Paryżu.

Od 1871 roku do końca XIX wieku była znanym miejscem spotkań malarzy ruchu impresjonistycznego. Swoją nazwę zawdzięcza Nowym Atenom, dzielnicy 9. okręgu, w której się znajduje, z neoklasycystyczną architekturą inspirowaną sztuką grecką.

Historia lokalu

Café de la Nouvelle Athènes jako miejsca spotkań artystów skończyło swoją misję pod koniec XIX wieku, a rolę tę przejęły inne bary na Montmartrze. Od tego momentu restauracja kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę.

Najpierw nazywała się Monico i New Monico, potem Bricktop’s, (w czasie II wojny światowej służyła jako klub nocny, najpierw dla niemieckich okupantów, a potem dla wojsk wyzwolicieli.)

W latach 50. w pomieszczeniach tych mieścił się striptiz Le Sphinx. Potem nastąpił przerywnik w postaci Narcisse, a w latach 70. gościł tu lesbijski bar New Moon.

Po tym jak w międzyczasie budynek został zamknięty, został ponownie otwarty w 1987 roku jako New Moon i stanowił miejsce spotkań muzyków punkowych, w szczególności jako kawiarnia rockowa.

Budynek został całkowiecie zniszczony w pożarze w 2004 roku. Został gruntownie odnowiony i w 2007 roku otwarto w nim bar i restaurację, ponownie pod nazwą Nouvelle Athènes. Dziś jest w tym miejscu sklep z produktami zywnosciowymi bio.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności