Muzeum Rodin
Muzeum Rodin w Paryżu mieści się w posiadłości, którą wzniesiono w XVIII wieku jako hotel dla finansisty Abrahama Peyrenca de Morasa. Budynek znajduje się w 7. dzielnicy przy rue de Varenne i otoczony jest ogrodem. Początkowo ogród ten miał charakter klasyczny, kolejny właściciel jednak Louis-Antoine de Gontaut-Biron nadał mu wygląd angielski. Po otwarciu Muzeum Rodina projektanci zdecydowali przywrócić mu koncepcję XVIII-wieczną.
Zanim jednak powstało tu muzeum, budynek miał jeszcze kilkunastu właścicieli. Mieściła się tu między innymi ambasada Rosji, czy też legat papieski. W 1820 roku posiadłość została zakupiona przez zakonnice ze Zgromadzenia Świętego Serca Jezusowego i stworzyły tam szkołę dla dziewcząt. Szkoła działała do początków XX wieku do rozdzielenia Kościoła od państwa, wówczas zakon przestał istnieć i siostry musiały opuścić budynek.
Kto wynajmował pracownie w obecnym Muzeum Rodin?
Posiadłość wystawiono na sprzedaż, a w międzyczasie poszczególne pomieszczenia były wynajmowane chętnym lokatorom. I tak swoje pracownie mieli tu znani artyści jak pisarz Jean Cocteau, malarz Henri Matise czy tancerka Isadora Duncan. Rodin dowiedział się o miejscu od niemieckiego poety Rainera Maria Rilke, który również zwykł odwiedzać miejsce i zachęcał rzeźbiarza, aby koniecznie je zobaczył.
Rodin posłuchał przyjaciela — przyjechał i od razu wynajął trzy pokoje. Z czasem zajmował coraz więcej pomieszczeń. Nie mieszkał tam jednak. Pokazywał tam swoje prace, zapraszał gości, kolekcjonerów, klientów, dziennikarzy.
Wkrótce Hotel Biron, bo taką zyskał nazwę budynek, przejęło państwo. Rodin postanowił zaproponować rządowi, że odda całą kolekcję swoich prac: rzeźb, rysunków, antyków w zamian za przyrzeczenie, że w budynku powstanie jego muzeum. Rok przed śmiercią artysty, w 1916 roku podpisano umowę. Muzeum otwarto dwa lata później.
Muzeum Rodin po remoncie
Budynek nie był odnawiany od XVIII wieku i dopiero w 2015 roku przeszedł gruntowny remont. W budynku wymieniono elektryczność, odrestaurowano parkiety i sufity, wzmocniono podłogi.
Dzięki remontowi w magazynach odnaleziono dzieła Rodina niewystawiane dotąd na ekspozycji. Jeden z pokoi odwzorowano na podstawie fotografii — podobno przestrzeń wygląda teraz dokładnie tak jak gdy rzeźbiarz tu rezydował, wraz z oryginalnymi meblami i przedmiotami z jego kolekcji antyków.
Wnętrza robią wielkie wrażenie, samo przechadzanie się po salach stanowi atrakcję i przyjemność ze względu na walory estetyczne pomieszczeń. Z dużych, pięknych okien rozpościera się widok na ogród. Pomieszczenia są znakomicie doświetlone — no w końcu były tu pracownie artystyczne, gdzie dobre światło jest niezbędne.
Miejsce często odwiedzają studenci. Podczas zwiedzania posiadłości można natknąć się na osoby, które z ołówkiem w ręku kopiują dzieła mistrza. Nie tylko we wnętrzach, ale i w parku rozmieszczone są rzeźby Rodina, tak więc młodzi artyści chętnie korzystają z modeli do ćwiczenia rysunku.
Na terenie ogrodu znajduje się też restauracja.
Strona muzeum: https://www.musee-rodin.fr/
77 rue de Varenne, 75007 Paris