W wydzielonej sekcji Muzée d’Art Modern w Paryżu możemy podziwiać monumentalną dekorację ścienną zatytułowaną „La fée électricité” autorstwa Raoula Dufyego ( 18771953 ).

Fresk powstał na Międzynarodową Wystawę w Paryżu w 1937 roku i zdobił zakrzywioną ścianę hali Palais de la Lumière et de l’Électricité . To w tłumaczeniu: Pałac Światła i Elektryczności, który był wzniesiony specjalnie na to wydarzenie. 

La fée électricité Dufy

Kompozycja ma 600 m2 , i składa się z 250 drewnianych paneli, na których zaprezentowana jest historia elektryczności i jej zastosowań. W dolnej części znajdują się portrety stu dziesięciu naukowców i wynalazców, którzy przyczynili się do rozwoju elektryczności.

Ze względu na wielkość dekoracji zastosowano odpowiednią technikę, która umożliwiła powstanie tak gigantycznego obrazu w zaledwie 10 miesięcy. Na podstawie stworzonych rysunków,  grupy elementów kompozycji przenoszone były na specjalną kalkę, a następnie na docelowe miejsce jako powiększony rzut. Posłużono się w tym celu  specjalną latarnią.

Do wykończenia dekoracji użyte zostało opracowane chemicznie transparentne medium,  po zastosowaniu przypinające technikę akwareli. 

Kliknij zdjęcie poniżej, a przeniesiesz się na stronę muzeum, gdzie można zwiedzić salę muzeum wirtualnie oraz zapoznać się z informacjami o poszczególnych sekcjach “La fée électricité”.

Zrzut z ekranu ze strony www muzeum

La fée électricité” w wolnym tłumaczeniu z francuskiego oznacza “Wróżka elektryczności”

Na miejscu w muzeum, w sali wystawowej, dla zwiedzających przygotowano tablety, na których znajdują się szczegółowe informacje dotyczące dzieła.

Warto dodać, że wstęp do Sali Raoula Dufyego, podobnie jak do części kolekcji stałej muzeum, jest darmowy.

raoul dufy

Raoul Dufy podczas malowania dzieła.
Zdjęcie ze strony mege-paris.fr

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności