Fenomen XIX-wiecznej stolicy świata zaklęty w literaturze
Książka Literackie przechadzki po Paryżu to owoc wieloletniej pasji i fascynacji kulturą francuską. Autorka w barwny sposób opisuje fenomen XIX-wiecznego Paryża, „stolicy świata” tamtego okresu. Przypomina dzieła literatury polskiej poświęcone Paryżowi oraz bogactwo tekstów kultury z nim związanych. Co najważniejsze, dokumentuje ogromny wpływ, jaki francuska kultura, obyczajowość i język wywarły na polskich autorów okresu pozytywizmu i Młodej Polski. Publikacja ta jest również hołdem dla miasta, które przez wieki oczarowywało kolejne pokolenia, stając się inspiracją dla wszystkich poszukujących wolności i lepszego życia.
„Paryż w istocie wart jest książki i można by o nim, jako o jednym z tematów pojawiających się w polskiej literaturze, napisać niemałą, a z pewnością ciekawą pracę” (J. Kolbuszewski). To stwierdzenie zainspirowało mnie do rozpoczęcia poszukiwań XIX-wiecznych tekstów literackich, których tematem był Paryż. W ten sposób rozpoczęła się moja paryska przygoda, trwająca nieprzerwanie od wielu lat. Badania literackie oraz kilka wyjazdów do Paryża, które w tym czasie odbyłam, przekształciły pracę naukową w prywatną pasję, inspirującą do dalszych poszukiwań i wypełniającą każdą wolną chwilę. Przeszukiwanie polskich i francuskich kompendiów, opracowań, archiwów, baz danych, bibliotek elektronicznych i katalogów tematycznych zaowocowało zgromadzeniem obszernej literatury przedmiotu oraz około dwustu tekstów literackich prezentujących Paryż.
Aleksandra Bajerska
Urodziła się w 1989 roku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Literaturoznawczyni i glottodydaktyk. Pracuje jako lektor języka polskiego dla cudzoziemców. We wrześniu 2017 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Od lat prowadzi badania nad literaturą i kulturą paryską.
„Literackie przechadzki po Paryżu” to efekt 8-letniej pracy badawczej i wielu podróży do stolicy Francji. Książka powstała z miłości do miasta, które od lat nie przestaje fascynować autorki. Publikacja jest rezultatem: zwiedzania Paryża śladami znanych bohaterów literackich, poszukiwań w bibliotekach i archiwach oraz prób odnalezienia dawno zapomnianych polskich powieści, w których ówczesna kulturalna stolica świata odgrywała znaczącą rolę.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy