Muzeum mody, czy też Palais Galliera mieści się w renesansowym pałacu pod adresem 10 Avenue Pierre 1er de Serbie w Paryżu.

Oprócz czasowych wystaw monograficznych – znanych projektantów, osobistości świata mody, czy też wystaw tematycznych – odnoszących się do konkretnych epok, typów garderoby czy też trendów  –  muzeum udostępnia również zgromadzoną, bezcenną kolekcję będącą świadectwem geniuszu kreatywności w modzie od XVIII -go wieku po dzień dzisiejszy.

Obejrzeć ją niestety można jedynie podczas organizowanych czasowych wystaw. Posiadany zbiór jest bowiem bardzo delikatny i permanentne operowanie światła narażałoby go na zniszczenie.

Kolekcja muzeum składa się z dziewięciu sekcji:

Kolekcja sukien z XVIII wieku

To około 1600 sztuk odzieży, na które składają się: kobieca garderoba późnych lat XVII wieku do 1800-setnego roku, łącznie z ubiorami dziecięcymi oraz kostiumami teatralnymi. Całość jest interesującym spojrzeniem zarówno na modę jak i przemysł tekstylny tamtych czasów.

 

Kolekcja strojów XIX – wiecznych

5300 sztuk garderoby reprezentuje modę wyższych klas Francji z epoki Napoleońskiej. Kolekcja obejmuje głównie stroje kobiece – 3300 sztuk, podczas gdy pozostała część kolekcji dotyczy po połowie garderoby męskiej i dziecięcej.

 

Moda pierwszej połowy XX wieku

Moda od początku XX wieku do pojawienia się New Look Christian Dior’s w 1947 zbiór 4 000 sztuk garderoby projektu takich sław mody ówczesnych czasów jak m.in.: Callot Soeurs, Chanel, Chéruit, Doeuillet, Doucet, Nicole Groult, Jacques Heim, Lucien Lelong, Jeanne Lanvin, Molyneux, Paquin, Jean Patou, Paul Poiret, Redfern, Nina Ricci, Rochas, Schiaparelli, Suzanne Talbot, Madeleine Vionnet, Worth

 

 

haute cuture

Luksusowe stroje szyte na zamówienie – kolekcja obejmuje ponad 7000 markowej garderoby pochodzącej od różnych producentów. Jest to jedna z najliczniejszych, najbardziej reprezentatywnych i kompletnych kolekcji tego rodzaju na świecie. Idealne odzwierciedlenie różnorodności projektów wielkich paryskich domów mody takich jak: Dior, Balenciaga, Chanel, Grès, Carven, Fath

Moda współczesna

Całkowicie zróżnicowana pod względem stylu i funkcjonalności, kolekcja 7000 szt eksponatów sklasyfikowanych według projektantów oraz znanych marek, lub chronologicznie w przypadku braku informacji. Stworzona z darów od domów mody, projektantów oraz osób prywatnych związanych ze światem mody – modelek, dziennikarzy, fotografów.

Bielizna

kolekcja 2500 sztuk bielizny damskiej charakterystycznej dla okresu od wczesnych lat XIX wieku do dnia obecnego.

Kolekcja dodatków

Nakrycia głowy, buty, torby, rękawiczki, szale, biżuteria, parasole, guziki i inne przedmioty będące w użyciu od późnych lat XVII wieku po czasy teraźniejsze. Zbór wielkości 35 000 sztuk stanowi jeden z największych w tym rodzaju, pod względem jakości i ilości – zarówno we Francji jak i na świecie.

Ryciny

Przedruki, rysunki, ogłoszenia – ponad 50 tys. grafik związanych z modą datowanych od XVIII wieku po dzień dzisiejszy.

 

Fotografie

Kolekcja 70 tys. fotografii zebranych od 1870 roku do dnia dzisiejszego. Umożliwia prześledzenie historii: fotografii mody, ubiorów i wielkich domów projektowych. Jednocześnie pozwala przyjrzeć się w jak różny sposób sama moda i ciało w tym kontekście były prezentowane na przestrzeni lat.

10 Avenue Pierre 1er de Serbie, 75016 Paris, Francja

Strona internetowa muzeum

Newsletter

Dołącz do subsktybentów! Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i ciekawych wydarzeniach!  

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !

Pin It on Pinterest