Musee National Picasso to jedno z bardziej popularnych muzeów Paryża. Znajduje się w dzielnicy Marais w pięknej, XVII — wiecznej rezydencji, Hotel Sale, co sprawia, że zwiedzanie tego miejsca nabiera dodatkowego uroku. Piękne zdobione sufity i rzeźbione schody. Dodatkowo zaprojektowane przez D. Giacomettiego specjalnie dla muzeum żyrandole, krzesła i stoły.

Zgromadzona kolekcja obejmuje cały okres twórczości Picassa, zaczynając  już od jego dziecinnych szkiców — chociażby „Bosonoga dziewczynka” namalowana w wieku 14-stu lat. Spacerując po kolejnych salach, przeglądamy prawie 80 lat jego twórczości. Dzięki takiej organizacji  muzeum możemy zapoznać się z etapami rozwoju artysty.

„Jestem największym kolekcjonerem Picassa na świecie”. Tak mawiał o sobie malarz, ponieważ większość dzieł artysty znajdowało się w jego pracowniach i mieszkaniach. Po jego śmierci spadkobiercy musieli uregulować gigantyczne zobowiązania finansowe, (czy też to  był bardzo wysoki podatek spadkowy). W efekcie odstąpili Państwu ponad 3,5 tysiąca obrazów, grafik, szkiców, rycin, kolaży płaskorzeźb, ilustrowanych ksiąg, ceramiki, rzeźb.  To dzisiaj główne pozycje wystawy, wśród których jest aż 3 tysiące grafik.

Kolekcja muzeum powiększyła się o kolejne interesujące pozycje w 1986 roku po śmierci żony Picassa.  Dodatkowo dołączyły inne dzieła współczesnych mu i trochę starszych twórców jak Matisse’a, Miro, Renoira, Degasa i Braque’a. W muzeum zobaczymy też prace Paula Cezzane’a, Andre Dereina czy Celnika Rousseau.

W muzeum znajdziemy też sporo wizerunków modelek Picassa, czy też ostatecznie jego kochanek 🙂 Dory Marr, żony Jacqeline i Marie-Therese.

Adres muzeum: 5 Rue de Thorigny, 75003 Paris, Francja

Źródło: Paryż, seria Dookoła świata Pascal, zdjęcia własne

Muzeum Picasso

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.