Muzeum Picassa w Paryżu to muzeum narodowe o międzynarodowej renomie. Gromadzi unikatową kolekcję dzieł Picassa w skali światowej,  prezentując kompleksowo dorobek hiszpańskiego artysty.

Historia Miejsca

Decyzja o  umieszczeniu kolekcji Picassa w Hôtel Salé, w pięknej XVII wiecznej rezydencji,  została podjęta w 1974 roku, rok po śmierci artysty. O miejscu zdecydował Sekretarz Stanu ds. Kultury Michel Guy w porozumieniu z rodziną artysty.  Budynek należał do Miasta Paryża od 1962 roku, następnie w  1968 roku został sklasyfikowany jako Pomnik Historii.

W marcu 1975 r., po spotkaniu Rady Miasta Paryża potwierdzono powołanie Hôtel Salé na siedzibę Narodowego Muzeum Picassa. W 1981 r. zawarto umowę dzierżawy na 99 lat. Na mocy tej umowy państwo wydzierżawiło budynek miastu za symboliczny czynsz, ale było odpowiedzialne za prowadzenie tam prac i zapewnienie jego utrzymania.

Muzeum Picasso w Paryżu

Budynek został odrestaurowany i odnowiony w latach 1979-1985 pod pieczą pochodzącego z Algierii architekta Rolanda Simouneta wyłonionego  w ramach konkursu. 

Muzeum posiada wspaniałą klatkę schodową, z bogatymi zdobieniami ścian i sufitów oraz majestatycznymi schodami o pięknych, żeliwnych balustradach prowadzących na piętro. Powierzchnia przeznaczona na ekspozycje jest imponująca. Kilka poziomów i wiele sal może pomieścić za jednym razem kilka, różnych wystaw. 

Kolekcja Muzeum Picasso

W Muzeum Picassa w Paryżu znajduje się ponad 5000 dzieł i ponad dwieście tysięcy materiałów archiwalnych. Jest to jedyna publiczna kolekcja na świecie, która prezentuje w tak kompleksowy sposób dorobek artystyczny Pabla Picassa. Jej wielkość, jakość  i różnorodność reprezentowanych dziedzin artystycznych malarstwo, rysunek, rzeźba – jest unikatowa.

Kolekcja Muzeum Picassa w Paryżu powstała dzięki dwóm darowiznom, kolejno przekazanym państwu przez spadkobierców artysty w 1979 r., a następnie przez żonę Jacqueline Picasso w 1990 r. 

Zbiory Muzeum uzupełniły również inne daniny,  między innymi przyjaciół i krewnych artysty. Od momentu otwarcia w 1985 r. muzeum regularnie prowadzi politykę zakupów.  Dzięki temu kolekcja nardowa powiększyła się dodatkowo o ponad tysiąc dzieł. 

Ostatnimi dość głośnymi daninami na rzecz muzeum były te przekazane przez córkę artysty, Mayę Picasso. 

"Femme assise" 1938 Pablo Picasso

Émilie Marguerite Walter 1939 Pablo Picasso

Prywatna kolekcja Pabla Picassa

Warto dodać, że muzeum w swoich zbiorach ma prywatną kolekcję obrazów Pabla Picassa, który przez całe życie zgromadził ponad sto dzieł.  Są to zarówno posągi, maski iberyjskie, jak i obrazy znanych, często współczesnych mu malarzy:  Corota, Vuillarda, Cézanne’a, Gauguina, Matisse’a, Douaniera Rousseau, Renoira, Braque’a, Modiglianiego, Miro, a nawet rysunki Degasa czy Chirico.

W ciągu swojego życia Picasso zaplanował przekazanie swojej osobistej kolekcji państwu francuskiemu.  Spadkobiercy artysty uszanowali to życzenie i 26 maja 1978 roku zbiory zostały zaprezentowane na ostatnim piętrze Galerie de Flore w Luwrze, a następnie przekazana do Hôtel Salé.

le déjeuneur sur l'herbe d'après Manet 1961 Museum Picasso Paris

“Le déjeuneur sur l’herbe d’après Manet” 1961 Museum Picasso Paris

Wystawy w Muzeum Picasso

Muzeum nie ma przygotowanej obecnie ekspozycji stałej, prezentowane są różne wystawy tematyczne ze zbiorów muzeum, a także gościnie wystawy dedykowane innym, również współczesnym artystom. Z tego powodu przed wizytą warto zapoznać się z aktualnym repertuarem wystawienniczym.

Ciekawostki

  • Budynek należał niegdyś do doradcy króla  Pierre’a Aubert de Fontenay, który w jego imieniu pobierał podatek solny. Stąd wzięła się nazwa budynku Hôtel Salé (Słony).
  • Przekazanie kolekcji przez rodzinę Picassa umożliwiło zwolnienie jej z zapłaty Państwu dużego podatku od spadku, który w innym przypadku musiałby uiścić. 
  • W górnej części muzeum znajduje się lokal gastronomiczny.

Gdzie jest Muzeum Picasso?

5 Rue de Thorigny, 75003 Paris

Dojazd do Muzeum:

  • Metro: linia 1, Saint-Paul; linia 8, Saint-Sébastien-Froissart; linia 8, Chemin Vert
  • Autobus: linia 20, 29, 65, 75, 69 lub 96

Bilety do Muzeum Picasso w Paryżu

Bilety można kupić w kasie Muzeum lub poprzez stronę internetową https://billetterie.museepicassoparis.fr/content.
Cena biletu zależy od wystawy/wystaw, które są aktualnie eksponowane oraz które chcemy zwiedzić.

Można też skorzystać z zakupu poprzez pośrednika, poniżej widżet przekierowujący do rezerwacji.

Film o muzeum Picasso w Paryżu

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności