Musée du Luxembourg to miejsce z ciekawą historią artystyczną i począwszy od końca XVIII wieku to ważna paryska instutucja choć jej znaczenie zmieniało się na przestrzeni lat.

Muzuem Luxemburg w Paryżu – historia

Już w 1750 roku muzeum było pierwszym muzeum sztuki dawnej otwartym dla publiczności. Można było w nim podziwiać arcydzieła mistrzów włoskich, flamandzkich i francuskich.

Muzeum Luxemburg

W 1818 roku Ludwik XVIII zatwierdził utworzenie w Pałacu Luksemburskim muzeum poświęconego żyjącym artystom, aby zachęcić ich do twórczości.

Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku Francja została zobligowana do zwrócenia dzieł sztuki zrabowanych przez wojska Napoleona.  Jedym z celów było zademonstrowanie potegi artystycznej Francji i udowodnienie, że kraj jest w stanie sam produkować arcydzieła, aby wzbogacić swoje muzea.

I tak do Musée du Luxembourg trafiały dzieła żyjących artystów eksponowane na oficjalnym paryskim Salonie. Dzieła uznane za najlepsze były po śmierci autora przekazywane do Luwru, pozostałe trafiały do muzeów prowincjonalnych lub były wykorzystywane do dekoracji oficjalnych rezydencji czy ministerstw.

muzeum Luxemburg

Stała kolekcja Musée du Luxembourg opuściła muzeum w 1937 roku. Od tego czasu dzieła zostały rozdzielone między różne instytucje. Dzieła z XIX wieku można znaleźć obecnie w zbiorach Musée d’Orsay czy Luwru, a te z XX wieku w Centre Pompidou.

muzeum Luksemburg

Oddział słynnej sieci kawiarnii Angelina. W tym miejscu zdaża się skosztować słodkości przygotowanych specjalnie w związku z odbywającą się akurat ekspozycji.

Podczas trwającej wystawy “Léon Monet. Brat artysty i kolekcjoner” kawiarnia serwowała cistkow w kształcie malarskiej palety.

Muzeum zamknęło swoje drzwi na 40 lata. Dopiero od 1979 roku ponownie gościło wystawy, a w centrum uwagi znalazło się w 2000 roku, gdy jego zarządzanie przejął Senat. W tym samym miejscu znajduje się gmach Senatu francuskiego.

W 2010 roku przekazał zarządzanie muzeum organizacji Réunion des musées nationaux – Grand Palais wraz z misją organizacji ambitnych wystaw.

muzeum Luxemburg

Jedna z salek muzealnych podczas wystawy 2023 “Léon Monet. Brat artysty i kolekcjoner”

Muzeum Luxemburg w Paryżu – wystawy

Musée du Luxembourg prezentuje dwie wystawy rocznie, o poziomie krajowym i międzynarodowym, których głównymi tematami są: nowoczesność w XX wieku, fotografia i kobiety-artystki.

19 rue de Vaugirard, 75006, Paris

Musée du Luxemburg

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.