Jednym z punktów, który zaznaczamy na mapie podczas zwiedzania Paryża, jest plac des Vogeses. Chociażby dlatego, że wyczytaliśmy w przewodniku, że był to pierwszy paryski plac otoczony regularną zabudową. Z każdej strony placu rozmieszczonych jest po 9 pawilonów, wspartych na arkadach i pokrytych spadzistymi dachami. Ceglane kamienice nadają temu miejscu specyficzny charakter, który zapada w pamięci.

Schody prowadzące do mieszkania – Dom Victora Hugo

Centralna część placu to ładnie zagospodarowany park. Po wędrówce przez miasto miło tu spędzić chwilę na jednej z ławek. Można też usiąść w kawiarence pod arkadami. Nie każdy jednak wie, że jedna z kamienic skrywa bardzo ciekawe miejsce, do którego warto chociażby zajrzeć.

Pod numerem 6, w jednym z rogów placu, znajduje się mieszkanie, które w latach 1832 – 1848 użytkował Victor Hugo. Mieszkanie mieści się na piętrze, składa się z kilku pokoi urządzonych w sposób, który przeprowadza zwiedzających  przez kolejne etapy życia pisarza. Ostatni z nich to sypialnia z masywnym łożem, na którym Victor Hugo zmarł. Co prawda ostatnie lata życia spędził przy Avenue d’Eylau 130, ale dzięki hojności jego wnuków: Georgesa  i Jeanne, ostatnia sypialnia pisarza została odtworzona i właśnie tutaj możemy ją zobaczyć.

Sypialnia pisarza – Dom Victora Hugo

Na ścianach mieszkania znajdziemy  wiele obrazów, portrety, prace nawiązujące do jego utworów literackich i inne. Ciekawym pomieszczeniem jest pokój chiński, z pięknym orientalnym biurkiem , oraz ciekawymi, stylowymi dodatkami.

W kamienicy mogą odbywać się przy okazji inne płatne wystawy, ale zwiedzanie samego mieszkania to wstęp wolny. Więc tym bardziej warto się skusić, aby przez chwilę poczuć klimat temat miejsca.

Strona internetowa muzeum: TUTAJ

[wpgmza id=”4″]

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności