Oto książki z cyklu tych, które można już znaleźć tylko na aukcjach internetowych lub w antykwariatach. Pewnie jeszcze w jakiś bibliotekach. Nie wiem czy ten cykl obejmuje też inne pozycje ale mi udało się zdobyć pięć części.

To wydanie z 1986 roku. Przyznam, że oczekując na przesyłkę bardzo bałam się tego co odkryję pod względem wizualnym. Jestem jednak bardzo pozytywnie zaskoczona. Po pierwsze trafiłam na dobre egzemplarze, bo nie widać na nich śladów użytkowania. Po drugie to bardzo porządnie wydane książki: gruba oprawa, porządnie zszyte, wyjątkowo dobrej jakości papier – to zaskoczyło mnie chyba najbardziej. Co nieczęsto się zdarza w starych wydania jest też sporo zdjęć obrazów i to w kolorze.

Co jednak było głównym powodem, dla którego zdecydowałam się na zakup to treść. To naprawdę świetne publikacje, które do chwili obecnej stanowią źródło dla wielu obecnie ukazujących się pozycji. W wyczerpujący sposób opisują podejmowany temat, ze świetnie zarysowanym tłem, jest mnóstwo cytatów, samodzielnych rozważań autorów.

Niezaprzeczalnie każdy z tych kierunków czy nurtów w sztuce związany jest Paryżem. Paryż był był kolebką rozwoju artystów i nowych trendów. Czego z resztą miłośnikom artystycznego Paryża nie trzeba chyba przypominać 🙂

Polecam tą lekturę. Zwłaszcza jeśli komuś trafi się dobry egzemplarz. Ja na pewno skorzystam do niejednego artykułu 🙂

Mój zbiór:

Akademizm – Maria Poprzędzka

Impresjonizm – Zdzisław Kępiński

Postimpresjonizm – Wiesław Juszczak

Kubizm – Mieczysław Porębski

Surrealizm – Krystyna Janicka

Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1986

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.