Petit Palais – Budowla

Jeśli spacerujecie mostem Aleksandra w stronę Pól Elizejskich, to wkrótce znajdziecie się na aleji Winstona Churchilla, a po obu jej stronach Waszym oczom ukażą się dwa dostojne pałace: Grand Palais i Petit Palais. Obydwa powstały na Wystawę Światową w 1900 roku i do dziś zachwycają swoją architekturą.

Budynek zaprojektowany przez Charlesa Giraulta ma kształt trapezu z czterema skrzydłami otaczającymi wewnętrzny ogród, który widoczny jest przez wielkie przeszklenia zaraz po wejściu do budynku.  Półokrągły dziedziniec wygląda imponująco zwłaszcza w ciepłe miesiące – przepełniony zielenią i otoczony kolumnadą nadaje miejscu wyjątkową atmosfrę. Pod zadaszeniem mieści się kawiarnia, można usiąć na filiżankę kawy czy herbaty i spędzić czas w tym pięknym otoczeniu.

Budynek jest pięknie zdobiony. Liczne mozajki, freski i rzeźby, zdobione sklepienia, które ujrzymy zaraz po wejściu do śrdoka przez wielki, misternie rzeźbiony portal ze złotą kratą

Muzeum Petit Palais

Już w dwa lata po Wystawie Światowej, w 1902 roku Petit Palace został siedzibą Muzeum Sztuk Pięknych

Zbiory muzeum liczą ponad 45 tysięcy obiektów w tym praiwe 20 tysięcy grafik. Duża różnorodność i bogactwo kolekcji sprawia, że niektórzy nazwywają Petit Palais „małym Luwrem”.

W muzeum znajdziemy i rzeźby antyczne, średniowieczne ikony, renesansowe szkło i zegary, biżutrię czy meble, kolekcje arrasów, porcelany i wyrobów z kości słoniowej. Mnie oczywiście najbardziej przyciągało XIX wieczne malarstwo –  mamy tu francuskich imresjonistów, nabistów, ale też innych malarzy z tego okresu. Są też płótna malarzy holenderskich i flamadzkich z XVII wieku – Rubens czy Rembrandt.

Piękne, przestronne wnętrza sprawiają, że wizyta w tym muzeum jest niezwykle przyjemna. I powiem Wam coś więcej: co rzadko spotykane w Paryżu – zwiedzanie jest bezpłatne!

Strona internetowa muzem: http://www.petitpalais.paris.fr

Źródło: „Paryż” explore! guide, Strona Muzeum

Petit Palais av. Winston Churchill

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.