Petit Palais — Historia i architektura

Jeśli spacerujecie mostem Aleksandra w stronę Pól Elizejskich, to wkrótce znajdziecie się na alei Winstona Churchilla, a po obu jej stronach Waszym oczom ukażą się dwa dostojne pałace: Grand Palais i Petit Palais. Obydwa powstały na Wystawę Światową w 1900 roku i do dziś zachwycają swoją architekturą.

Budynek zaprojektowany przez Charlesa Giraulta jest uznawany za świetny przykład eklektyzmu charakterystycznego dla XIX wieku.  Ma kształt trapezu z czterema skrzydłami otaczającymi wewnętrzny ogród, który widoczny jest przez wielkie przeszklenia zaraz po wejściu do budynku.

Półokrągły dziedziniec wygląda imponująco zwłaszcza w ciepłe miesiące — przepełniony zielenią i otoczony kolumnadą nadaje miejscu wyjątkową atmosferę. Pod zadaszeniem mieści się kawiarnia, można usiąść na filiżankę kawy czy herbaty i spędzić czas w tym pięknym otoczeniu.

Budynek jest pięknie zdobiony. Liczne mozaiki, freski i rzeźby, zdobione sklepienia, które ujrzymy zaraz po wejściu do środka przez wielki, misternie rzeźbiony portal ze złotą kratą.

Dekoracja pałacu tworzona była przez uznanych malarzy i rzeźbiarzy wywodzących się głównie z Ecole des Beaux-Arts. 

Kolekcja Petit Palais

Już w dwa lata po Wystawie Światowej, w 1902 roku Petit Palace został siedzibą Muzeum Sztuk Pięknych

Zbiory muzeum liczą ponad 45 tysięcy obiektów w tym prawie 20 tysięcy grafik. Duża różnorodność i bogactwo kolekcji sprawia, że niektórzy nazywają Petit Palais “małym Luwrem”.

Kolekcja stała obejmuje okres od średniowiecza po wiek XX. W muzeum znajdziemy rzeźby antyczne, średniowieczne ikony, a także bogatą kolekcję francuskiego rzemiosła artystycznego, w tym wyroby złotnicze i ceramikę, kolekcję porcelany i wyrobów z kości słoniowej. 

Do godnych uwagi dzieł należą obrazy Rembrandta, Rubensa, Fragonarda, Courbeta, Moneta, Cézanne’a i Modiglianiego.

Piękne, przestronne wnętrza sprawiają, że wizyta w tym muzeum jest niezwykle przyjemna. Co więcej, zwiedzanie kolekcji stałej jest bezpłatne.

Gdzie jeste Petit Palais?

Avenue Winston-Churchill
75008 Paris

Bilety do Muzeum Petit Palais

Ekspozycja stała jest darmowa. Muzeum organizuje też bardzo ciekawe wystawy czasowe, wówczas za wstęp należy zapłacić, bilety mają różne ceny w zalezności od wystawy ale zazwyczaj jest to ponad 10 EUR.

 

Aktualne wystawy

Źródło: “Paryż” explore! guide, Strona Muzeum

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności