“Pocałunek przy Hôtel de Ville” to fotografia  wykonana w Paryżu w 1950 roku, choć jej sława zaczęła się dopiero w latach 80., gdy zaczęto ją drukować na pocztówkach i plakatach.

Z tego co wyczytałam, historia tego zdjęcia jest dość pogmatwana. Doisneau (1912-1994) jako „fotograf ulicy”, przyjął zamówienie od Magazynu Life na sfotografowanie na ulicy pary, która się całuje.

Dopiero później zorientował się, że tego typu fotografowanie ludzi jest zabronione. Z tego powodu zatrudnił do fotografii modeli. Siedząc w kawiarni, dostrzegł kilka stolików od niego, młodą, obejmującą się parę.  Podszedł do niej i Zaproponował sesję zdjęciową. Zapłacił im wówczas 500 franków — dzisiejszy odpowiednik 1460 euro.

Informacja o tym, że zdjęcie było pozowane, nie została jednak ujawniona i w latach 80. jedna z par stwierdziła, że rozpoznała się na zdjęciu i próbowała sądzić się z fotografem ‼️

 

 “Dlaczego tak wiele osób identyfikuje się na tym zdjęciu? Bo to symbol szczęśliwej chwili”

Robert Doisneau

Wówczas ujawniono po raz pierwszy, że scena była pozowana. Co gorsza, po tej nowinie odezwała się prawdziwa para modeli i próbowała pozwać artystę. Przegrała, ale skutecznie zatruła ostatnie lata życia fotografa.

Ideą zdjęcia było uchwycenie legendarnej, romantycznej aury Paryża. Przed parą jest pusta przestrzeń, a za nią tłum ludzi, co sugeruje, że to tylko krótka chwila w ruchliwym i pięknym mieście

Robert_Doisneau

Robert Doisneau 

Robert Doisneau jest jednym z najbardziej znanych francuskich fotografów za granicą, zwłaszcza dzięki takim zdjęciom jak Le Baiser de l’Hotel de Ville . Jego liczne czarno-białe zdjęcia ulic powojennego Paryża i jego przedmieść  przyniosły mu wielką sławę.

Doisneau to „cierpliwy przechodzień”, który zawsze zachowuje pewien dystans do fotografowanych “obiektów”. Wypatruje anegdoty, krótkiej historii. Jego fotografie są często przesycone humorem, ale także nostalgią, ironią i czułością.

Robert Doisneau pracował w Paryżu i na  jego przedmieściach. Uwieczniał każdą chwilę ich życia: rzemieślników, włóczęgów, dzieci ulicy, kochanków, żonglerów, ludzi w bistrach itp. 

 Przez prawie pół wieku utrwalił tysiące portretów zwykłych ludzi Paryża.

W ikonie wpisu  zdjęcie z https://tpe-robert-doisneau.skyrock.com/

Jeśli chcielibyście zapoznać się lepiej z twórczością fotografa zajrzyjcie tutaj:: https://www.robert-doisneau.com/fr/portfolios/

.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności