Nota wydawcy: Iga Toroszyn, współwłaścicielka cukierni Pod Amorem, ma powody do niepokoju. Z muzeów na całym świecie w tajemniczych okolicznościach giną obrazy Rose de Vallenord. Trzeba więc zabezpieczyć przed kradzieżą należący do rodziny portret Tomasza Zajezierskiego. Tylko czy to na pewno dzieło słynnej rudowłosej malarki, która przed laty uwiodła młodego hrabiego?
Odpowiedzi na to pytanie poszuka Nina, historyczka sztuki z Warszawy. W tym celu wyruszy do Paryża, tak jak ponad 100 lat wcześniej Róża z Wolskich.

Akcja książki toczy się dwutorowo: wątek współczesny dotyczy historii pewnego obrazu i poszukiwań tropów jej autorki – Polki mieszkającej w Paryżu na przełomie XIX i XX wieku. Wątek drugi to właśnie historia samej malarki, Róży Wolskiej, którą los rzucił w sam środek burzliwego życia miasta wyprzedzającego swoje czasy. I to losy Róży stanowią główną historię książki. Godne docenienia jest umiejętne, nie nachalne wplecenie w fabułę najważniejszych wydarzeń i  zwyczajów charakterystycznych dla tamtych czasów. Autorka osiąga w ten sposób ekscytujące tło dla swojej opowieści, a czytelnik może w pełni delektować się podróżą w czasie powracając do współczesności bogatszy o wiedzę jak wyglądało ówczesne życie paryżan. Gwarantem rzetelności aspektów historycznych jest pasja autorki do tematyki Paryża i tamtych czasów, którą możemy się zarazić z innej pozycji pani Małgorzaty napisanej wraz z romanistką Martą Orzeszyną “Paryż miasto sztuki i miłości w czasach Belle Epoque”. Co więcej pani Marta była  konsultantem przy pracy nad serią “Paryż podróż do miasta świateł”

Teraz trzymam w rękach część drugą” Rose de Vallenord” z ciekawością oczekując jak zakończy się historia.

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia / Rok wydania: 2012 / Ilość stron 480

 

Newsletter

Dołącz do subsktybentów! Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i ciekawych wydarzeniach!  

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !

Pin It on Pinterest