W 2010 roku, przy Square La Bruyère w Paryżu pod numerem 2 odkryto apartament, którego wystrój i zawartość pozostały nietknięte od kilku dekad. Meble, przedmioty codziennego użytku pochodzące z wczesnych lat 20-stych, obrazy. Wśród nich piękny wizerunek damy ubranej w różową, wieczorową suknię autorstwa Giovanni Boldini, malarza mieszkającego w drugiej połowie XIX wieku w Paryżu, popularnego portrecistę wyższych klas.   Chwilę trwało zanim potwierdzono kim jest kobieta na portrecie, ponieważ nigdy wcześniej i nigdzie nie było o nim żadnych informacji, nie brał udziału w żadnych wystawach, ani nie był pokazywany publicznie.

W apartamencie odnaleziono jednak korespondencję Boldini do Marthe de Florian, z miłosnym wyznaniem artysty. Marthe, urodzona w 1964 roku, była francuską,  kurtyzaną, choć niektórzy utrzymywali, że aktorką.  Co ciekawe miała prominentnych kochanków – a wśród nich znaleźli się Georges Clemenceau (zanim został 72 Premier Francji) Pierre Waldeck-Rousseau (62 Premier Francji), Paul Deschanel (11 Prezydent Frnacji), Gaston Doumergue (13 Prezydent Francji) oraz właśnie włoski artysta Giovanni Boldini.

Historycy odnaleźli również adnotację o portrecie kobiety w pamiątkach wdowy po Boldinim, co potwierdziło hipotezę kto znajduje się na obrazie. Według tych informacji, powstał on gdy Marthe de Florian miała 24 lata, czyli w 1888 roku.

A jak to się stało, że lokal przez tyle lat był niezamieszkały i nikt go nie przejął? Otóż był to ostatni apartament Marthe de Florian, w którym z resztą zmarła w 1939 roku. Jej syn, Henri Beaugiron, mieszkał tam wraz z matką aż do dnia jej śmierci. Apartament został przepisany na wnuczkę Mathe, córkę Henriego – Solange Beaugiron (1919–2010), która mieszkała tam do 1942, do momentu gdy w obawie przed panującą wojną wyjechała na południe Francji. Nigdy nie powróciła do Paryża, nawet  po śmierci ojca w 1966 roku. Czynsz i wydatki pokrywała natomiast regularnie aż do swojej śmierci w czerwcu 2010 roku.

Obraz został wystawiony na aukcję z cena wyjściową 300 tys EUR. Ostatecznie sprzedany za 3 mln. EUR !!!

Givanni Boldini Marthe de Florian 1888

Informacje na temat tej historii znalazłam w sieci – na wikipedia.org oraz innych portalach opisujących tę tajemniczą i romantyczną zarazem historię. Zdjęcia z http://www.astoriedstyle.com/index.php/2014/01/a-look-into-the-past-an-untouched-1942-paris-apartment/

.

Newsletter

Dołącz do subsktybentów! Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i ciekawych wydarzeniach!  

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !

Pin It on Pinterest