Apartament, w którym zatrzymał się czas

W 2010 roku, przy Square La Bruyère w Paryżu pod numerem 2 odkryto apartament, którego wystrój i zawartość pozostały nietknięte od kilku dekad. Meble, przedmioty codziennego użytku pochodzące z wczesnych lat 20-stych, obrazy. Wśród nich piękny wizerunek damy ubranej w różową, wieczorową suknię autorstwa Giovanni Boldini, malarza mieszkającego w drugiej połowie XIX wieku w Paryżu, popularnego portrecistę wyższych klas.   Chwilę trwało, zanim potwierdzono, kim jest kobieta na portrecie, ponieważ nigdy wcześniej i nigdzie nie było o nim żadnych informacji, nie brał udziału w żadnych wystawach, ani nie był pokazywany publicznie.

Sekretne historie miłosne

W apartamencie odnaleziono jednak korespondencję Boldini do Marthe de Florian, z miłosnym wyznaniem artysty. Marthe, urodzona w 1964 roku, była francuską, kurtyzaną, choć niektórzy utrzymywali, że aktorką.  Co ciekawe miała prominentnych kochanków – a wśród nich znaleźli się Georges Clemenceau, zanim został 72 Premierem Francji, Pierre Waldeck-Rousseau – 62 Premier Francji, Paul Deschanel -11 Prezydent Frnacji , Gaston Doumergue -13 Prezydent Francji oraz właśnie włoski artysta Giovanni Boldini.

Historycy odnaleźli również adnotację o portrecie kobiety w pamiątkach wdowy po Boldinim, co potwierdziło hipotezę, kto znajduje się na obrazie. Według tych informacji powstał on gdy Marthe de Florian miała 24 lata, czyli w 1888 roku.

Los apartamentu

A jak to się stało, że lokal przez tyle lat był niezamieszkały i nikt go nie przejął? Otóż był to ostatni apartament Marthe de Florian, w którym zresztą zmarła w 1939 roku. Jej syn, Henri Beaugiron, mieszkał tam wraz z matką aż do dnia jej śmierci. Apartament został przepisany na wnuczkę Mathe, córkę Henriego – Solange Beaugiron 1919–2010, która mieszkała tam do 1942, do momentu gdy w obawie przed panującą wojną wyjechała na południe Francji. Nigdy nie powróciła do Paryża, nawet  po śmierci ojca w 1966 roku. Czynsz i wydatki pokrywała natomiast regularnie aż do swojej śmierci w czerwcu 2010 roku.

Wspomniany obraz został wystawiony na aukcję z ceną wyjściową 300 tys. EUR. Ostatecznie sprzedany za 3 mln. EUR !!!

Givanni Boldini Marthe de Florian 1888

Informacje na temat tej historii znalazłam w sieci – na wikipedia.org oraz innych portalach opisujących tę tajemniczą i romantyczną zarazem historię.

Zdjęcia z http://www.astoriedstyle.com/index.php/2014/01/a-look-into-the-past-an-untouched-1942-paris-apartment/

Inspiracja do powieści

Niesamowite historie aż proszą się, aby je zgłębić i opisać. To była więc tylko kwestia czasu, aż i ta stanie się inspiracją czyjeś twórczości.
I tak “Dziewczyna z Paryża” bazująca na opisanych faktach wyszła spod pióra Jordyn Taylor i właśnie od 2020 roku mamy okazję znaleźć ją w polskich księgarniach.

“O północy w Paryżu” jest jednym z patronów medialnych poniższego wydania.

Jordyn Taylor "dziewczyna z paryża"

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności