Bardzo interesuje mnie temat wzajemnych wpływów różnych dziedzin na siebie nawzajem. Dzięki temu pewne motywy stają się ponadczasowe, docierają do szerszego grona ludzi. Co więcej, nowe interpretacje potrafią wnosić nową jakość do tego co już było.
Tym razem chciałam Wam powiedzieć coś więcej o bardzo znanym zdjęciu, wykonanym przez Mana Raya. Powstało w Paryżu w 1924 roku z udziałem jego ulubionej modelki i kochanki zarazem – Kiki de Montparnasse. Mowa o akcie zatytułowanym “Skrzypce Ingresa” i widzicie je powyżej, w ikonie wpisu.
Co przedstawia zdjęcie “Skrzypce Ingresa”?
Man Ray, związany z surrealistami i dadaistami wiele czerpał z ich twórczości. Lubił bawić się z widzem przedstawiając mu wieloznaczne, surreastyczne kompozycje. Tak i było tym razem. Na fotografii widzimy kobietę w turbanie, odwróconą do widza nagimi plecami, które wypełniają prawie całą płaszczyznę obrazu. Na plecach widzimy dwa otwory rezonansowe, takie jakie mają skrzypce albo wiolonczela. Pięknie komponują się z ciałem, całość szybko przywodzi na myśl instrument muzyczny.
Jean Auguste Dominique “Kąpiąca się” 1808 rok, Luwr
Gdzie są skrzypce Ingresa?
Pomysł na fotografię to nie przypadek. Man Ray nawiązał do obrazu Jean-Auguste-Dominique Ingresa [1780–1867] “Kąpiąca się” z 1808 roku. Tutaj również widzimyy nagą kobietę w turbanie, odwróconą plecami do widza. A co ze skrzypacami? Te upodobał sobie mistrz Ingres. Grał na instrumencie w przerwach między malowaniem. Były jego pasją! W tym sensie bohaterkę zdjęcia, Kiki możemy odczytawać jako pasję artysty. Lub rozpatrywać w szerszym kontekście -piękne, kobiece ciało, będące pasją zafascynowanego mężczyzny.
“Skrzypce Ingresa” inspirują dalej
Jeśli nie spotkaliście się z tym motywem do tej pory – to teraz na pewno zwrócicie na niego uwagę. Samo zdjęcie jest bardzo popularne. Spotkałam się wielokrotnie, że stawiło ozdobę ściany jakiegoś wnętrza – restauracji, domu. Stało się też przedmiotem wielu późniejszych eksperymentów [wpiszcie w wyszukiwarkę grafiki “violon d’ingres man ray” i znadziecie trochę przykładów zdjęć czy obrazków]
Motyw insiprował również wielu projektantów mody. Poniżej dwie kreacje nawiązujące do zdjęcia Mana Raya.
Viktor & Rolf – pret a porter – kolekcja lato 2008
Jean-Charles de Castelbajac, kolekcja jesień/zima 2011-2012
Jeśli jesteście ciekawi, w internecie znajdziecie dużo więcej kreacji inspirowanych pomysłem artysty.
Mam nadzieję, że tekst był dla Was ciekawy. Jeśli uważacie, że warto – podzielcie się z innymi. Dziękuję!