Film dokumentalny z 2010 roku “Szalona miłość” to wspomnienia Pierre’a Berge dotyczące jego życia z partnerem i wielkim kreatorem mody Yves Saint Laurent’em. Film został zrealizowany według bardzo ciekawej koncepcji. Punktem wyjścia jest aukcja dzieł sztuki, którą Pierre postanawia zorganizować po śmierci Yvesa. To eksponaty zbierane przez parę w ciągu ich długoletniego – 50 lat – związku. W kolekcji znajdują się prace Picassa, Matisse, Degas’a i wielu innych artystów. Prawie z każdą wiąże się jakieś wspomnienie, okoliczność zakupu, który zawsze konsultowali ze sobą.

“Zaczęły się spotkania z marszandami. Rozmawialiśmy o guście Berge i Saint Laurenta, ale też zawsze o ich związku. O tym jak wybierali dzieła. Jeden nigdy nie decydował bez drugiego. Rzadko przychodzili razem. ale ten który wypatrzył coś interesującego, zaraz mówił o tym drugiemu. Ich niezwykły związek określił charakter kolekcji obrazów i innych dzieł sztuki”

Reżyser

Film to jednocześnie historia życia Yves’a z perspektywy jego partnera. W opowieściach Pierre’a wracamy do początków kariery wielkiego projektanta i jego pracy dla marki Dior. Berge mówi o ich pierwszym spotkaniu, wspólnym zakładaniu domu mody, pracy, miejscach, w których spędzali czas. Ze smutkiem wspomina zagubienie i samotność Yves’a i fakt, że mimo tak wielkich dokonań nie potrafił zaznać szczęścia.

Narracja przeplatana jest materiałami archiwalnymi – z pokazów mody, przy pracy, z prywatnego archiwum.

“Materiałów archiwalnych było tyle, że musieliśmy wykonać ogromną pracę. Z montażystą Dominique Auvary obejrzałem kilkadziesiąt godzin nagrań filmowych i około stu tysięcy zdjęć”

Reżyser

W pierwszych minutach uczestniczymy w pogrzebie projektanta. Było to wielkie wydarzenie w Paryżu, w którym uczestniczyły ważne osobistości m.in. prezydent Sarkozy z małżonką. Podczas uroczystości przemawia Pierre, żegnając ukochanego.

Nie znalazłam filmu nigdzie online. Ale można jeszcze go upolować na Allegro. A może pojawi się na któreś stacji.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności