Amerykanin w Giverny

Theodore Robinson to amerykański malarz, który jako jeden z pierwszych artystów pochodzących zza oceanu zafascynował się impresjonizmem. Jest też jedynym artystą amerykańskim, który zaprzyjaźnił się z Claudem Monetem i pracował u jego boku.

Już od końca XIX wieku wioska Giverny  położona w Normandii była miejscem „pielgrzymek” artystów malujących w plenerze, w tym bardzo wielu amerykanów. Dlaczego? Właśnie tam osiedlił się w 1883 roku Claude Monet. Tam mieszkał i tworzył przez przeszło 40 lat, aż do swojej śmierci w 1926 roku. Jego dom otaczał rozległy, pięknie utrzymany ogród, który w ostatnich latach życia stanowił główny temat jego obrazów.

To właśnie w Giverny Theodore Robinson zaprzyjaźnił się z Claudem Monetem.  W 1887 roku osiedlił się w wiosce i  przebywał tam aż do 1892 roku. Przez kilka lat wspólnie z nim pracował w plenerze i słuchał nieocenionych wskazówek mistrza impresjonizmu.

Robinosn jest nawet autorem obrazu „Weselny marsz”, którego tematem jest ślub ulubionej pasierbicy Moneta Suzanne Hoschedé z amerykańskim malarzem Thodorem Butlerem w 1892 roku.

 

The Wedding March, (1892)

The Wedding March, 1892, Theodore Robinson
Źródło: wikipedia org

Początki kariery malarskiej

Theodore Robinson urodził się 3 lipca 1852 r. w Irasburgu w Stanach Zjednoczonych. Sztuką interesował sie od najmłodszych lat, uczył się w Chicago i Nowym Jorku. W latach 1876–1879 studiował  w École des Beaux-Arts w Paryżu. Swój pierwszy obraz wystawił właśnie w stolicy Francji, w 1877 roku. W późniejszych latach podróżował również po Włoszech.

Père Trognon and His Daughter at the Bridge, (1891) Theodore Robinson

Ojciec Trognon i jego córka na moście, 1891 Theodore Robinson, źródło wikipedia

Choroba i przedwczesna śmierć

Robinson całe życie zmagał się z chroniczną astmą, z powodu jej ciężkiego ataku, zmarł w 1896 roku, mając zaledwie 43 lata. Mieszkał wówczas w Nowym Jorku. Krótko przed śmiercią pisał w liście do swojego przyjaciela Moneta, że zamierza ponownie go odwiedzić w Giverny. Niestety nie zrealizował już tego planu.

Theodore_Robinson La_débacle

La Débâcle, 1892, Theodore Robinson
Źródło: wikipedia org

Obrazy Robinsona znajdują się w kolekcjach amerykańskich m.in. w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Corcoran Gallery of Art w Waszyngtonie i Art Institute of Chicago.

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.