“Balkon” to obraz olejny  Édouarda Maneta namalowany w latach 1868-1869. Po raz pierwszy został wystawiony na Salonie Odrzuconych, w 1869. Osoby uwiecznione na

Inspiracja do namalowania sceny była obraz "Maje na balkonie" hiszpańskiego malarza Francisca Goi, znajdujący się obecnie w zbiorach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

“Maje na balkonie” F.Goya

obrazie to przyjaciele Manet’a, włączając w to malarkę i późniejszą szwagierkę Maneta – Berthe Morisot. Jest to pierwszy obraz Maneta, na którym pojawiła się Morisot. Tutaj siedzi ze splecionymi rękoma, opierając jedno ramię o balustradę balkonu. Za pozostałych modeli posłużyli:  malarz pejzażysta Antoine Guillemet i skrzypaczka Fanny Claus. Manet prezentując scenę przy okazji ukazał najnowsze trendy w modzie, na co z resztą w późniejszych pracach również zwracał uwagę. Między innymi z tego powodu jego obrazy postrzegane były dość nowoczesne.

Czwartą, ledwie widoczną postacią jest Léon Koëlla Leenhoff, syn Suzanne Leenhoff, z którą Manet ożenił się w 1863. Występuje on często na obrazach Maneta. Prawdopodobnie był jego synem, chociaż artysta nigdy go za takiego nie uznał. Czytaj więcej we wpisie “Edouard Manet i  Suzanne Leenhoff”.

Inspiracją do namalowania sceny był obraz “Maje na balkonie” hiszpańskiego malarza Francisca Goi, znajdujący się obecnie w zbiorach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

“Balkon” (“Le balcon”)  Edouard Manet, 1868 – 1869,  170 cm × 124 cm, olej na płótnie, Musée d’Orsay w Paryżu.

Film opisujący obraz – Museum d’Orsey:

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !