Pod koniec lat 70 tych XIX wieku i na początku 80 tych, Gustave Caillebotte namalował serię obrazów przedstawiające miejskie pejzaże. W pracach powtarzają się dwa motywy: przyglądający się miastu mężczyzna oraz Paryż.

Na obrazie “Balkon” dwaj mężczyźni patrzą na wielkie, paryskie bulwary. Caillebotte stosuje swoje ulubione rozwiązanie przestrzenne, oparte na ukośnej linii zbiegu, wyznaczonej poprzez poręcz balustrady balkonu. Wzrok biegnie wzdłuż budynku i kieruje się w głąb bulwaru. Jaskrawe słońce na przeciwległej fasadzie oraz jasne refleksy na liściach drzew kontrastują z zacienionym balkonem. Liście namalowane są drobnymi, gęsto kładzionymi plamkami.

Mężczyźni na obrazie są ubrani starannie, w cylindrze czy meloniku na głowach, jakby gotowi do wyjścia z domu. Nie widzimy jednak miasta. Życie metropolii zdaje się schodzić na drugi plan, malarz próbuje ukazać raczej osamotnienie paryżanina. Balkon wydaje się łącznikiem – jest przedłużeniem mieszkania, terytorium prywatnego a jednocześnie należy już do publicznej przestrzeni ulicy.

“Balkon, bulwar Haussmanna” Gustave Caillebotte, 1880, 69 x 62 cm, zbiory prywatne

Źródło: Wielcy Malarze, ich życie, inspiracje, dzieło. Gustave Cailebotte, PO Polska sp z o.o. 2005

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności