„Będzie zamieszanie” miał powiedzieć prezydent Georges Pompidou o centrum sztuki nowoczesnej, które kazał zbudować w 1969 roku, i które teraz nosi jego imię.

Centrum Pompidou czyli Narodowe Centrum Sztuki i Kultury

Narodowe Centrum Sztuki i Kultury, bo to również nazwa tej instytucji, zostało otwarte w 1977 roku. Ten wielki, pięciopiętrowy gmach, który w okresie budowy był obiektem wielu kontrowersji jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Paryżu. Korytarze komunikacyjne, które widać z zewnątrz, stalowe elementy konstrukcji i przeszklenia powodują, że budynek wyraźnie wyróżnia się z otoczenia. To projekt Włocha Renzo Piano i Anglika Richarda Rogera, który został wybrany spośród blisko 700 nadesłanych prac. Zastosowane przez projektantów kolory, które z daleka przykuwają oko, przypisane są określonym instalacjom: i tak żółta to elektryczna, niebieska to przewody wentylacyjne, zielone – sieć wodno -kanalizacyjna.

Na kolejnych piętrach znajdują się m.in. największa, bezpłatna biblioteka multimedialna w Paryżu, sala kinowa czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Musee National d’Art Moderne, którego zbiory przekraczają 60 tys. dzieł 5 tys. artystów. Na piątym piętrze wystawiana jest sztuka lat 1905 – 1960 z dziełami Pabla Picassa, Henri Matisse’a, Vassily’ego Kandinsky’ego, George Braque, Joana Miro, Salvadora Dali i wielu innych. Obok stałych ekspozycji naturalnie organizowane są też wystawy tymczasowe.

Z budynku rozpościera się piękna panorama Paryża. Po zwiedzaniu wyższych pięter można wyjść na taras widokowy, z małym zbiornikiem wodnym oraz nowoczesnymi rzeźbami i podelektować się widokiem. Wzgórze Montmartre z bazyliką Sacre Coeur, Wieżę Eiffla, czy La Defense w oddali. Jeśli nie chcemy zwiedzać muzeum a jedynie popatrzeć się na rozpościerającą się stąd panoramę istneje możlwiość zakupu takiego biletu za  kilka EUR.

Według statystyk Centrum zwiedza codziennie 25 tysięcy osób. To tłumy. Ja odwiedzałam to miejsce pod koniec września – i powiem szczerze, że nie czułam się przytłoczona ilością ludzi. Bardzo prawdopodobne, że to kwestia wielkości tej budowli, która powoduje, że nie depczemy sobie po piętach.  A może to ten wrzesień.

Strona muzeum www.centrepompidou.fr

Filtruj wg

Dane mapy
Dane do Mapy ©2019 Google

Dane mapyDane do Mapy ©2019 Google
Dane do Mapy ©2019 Google

Mapa
” scale=”0″ style=”height: 1em; width: 1em; transform: translateY(0.15em); display: none;” /> ” scale=”0″ style=”height: 1em; width: 1em; transform: translateY(0.15em);” />
Satelita
” scale=”0″ style=”height: 1em; width: 1em; transform: translateY(0.15em);” /> ” scale=”0″ style=”height: 1em; width: 1em; transform: translateY(0.15em); display: none;” />

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !