Berthe Morisot, malarka znana z zaangażowania w ruch impresjonistyczny, w 1878 roku urodziła córkę -Julię. Jej mężem i ojcem dziecka był Eugene Manet, brat Edouarda Maneta – jej artystycznego mentora.

W 1881 roku wraz z rodziną przeprowadziła się do miejscowości Bougival, podłożonej nad Sekwaną pod Paryżem. Dom otoczony był pięknym ogrodem. Tam właśnie malarka stworzyła wiele prac, które promienieją radością i szczęściem. Na wielu z nich znajduje się Julia.

Również i opisywany obraz powstał w tym miejscu. Edukacją córki zajmował się ojciec.  To właśnie Eugene siedzi na ławce i bawi się z Julią. Widać, że jest skoncentrowany na tym, co robi dziewczynka i uważnie obserwuje jej ruchy. Julia wydaje się być pochłonięta zabawą, a my razem z nią wkraczamy na chwilę w  jej dziecięcy świat

Obraz namalowany jest dynamicznymi pociągnięciami pędzla. Tło chyba brunatne, na tym nałożone inne barwy. Gdy znamy już trochę prace Berthe, czujemy jej styl, zwłaszcza przyglądając się pracom z tego samego okresu. Delikatne róże, brązy i zielenie, rozświetlone od słońca fragmenty ubrania i ogrodu. Wszytko to pomaga oddać klimat malowanej sceny, pełen sielskości, rodzinnego szczęścia. Piękne przedstawienie ojcowskiej miłości i relacji z dzieckiem.

 “Artystka znalazła sposób by uchwycić migotania i odblaski pojawiające si na przedmiotach, jak i otaczające je powietrze…Róż, jasna zieleń, lekko złociste światło układają się w niewysłowioną harmonię”

Gustave Geffroy, 1881

Ten obraz, jak i wiele innych malarki znajdziecie Marmottan Musem Monet w Paryżu. “Eugene Manet z córką Julie w Bougival ok. 1881, 17 cm x 92 cm.

Obrazek: Wikimedia Commons

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności