André Devambez – Vertiges de l’imagination

Petit Palais Avenue Winston Churchill 75008 Paris, Paris, France

Petit Palais we  współpracy z Musée des Beaux-Arts w Rennes prezentuje retrospektywę poświęconą André Devambezowi, artyście Belle Époque. André Devambez urodził się w Paryżu i dorastał w świecie Maison Devambez, rodzinnej firmy grawerskiej i wydawniczej stworzonej przez jego ojca Édouarda. Wcześnie wykazał się zdolnościami rysunkowymi i wkrótce rozpoczął studia akademickie w École des Beaux-Arts w Paryżu. Zdobył prestiżową nagrodę Prix de Rome, dzięki czemu mógł rozwijać swój talent w Włoszech. Paryż i jego mieszkańcy byli jednym z jego ulubionych tematów. Był ilustratorem magazynów Le Figaro i L'Illustration. Jego prace świadczą o niesamowitej wyobraźni i fantazji, a także poczuciu humoru!  Pasjonował się również nowoczesnymi wynalazkami, w szczególności automobilem, piętrowymi autobusami, sterowcami, a przede wszystkim samolotami. Co przebrzmiewa w jego twórczości. Wystawa liczy blisko 250 prac. Podróż po świecie fantazji artysty.

EUR11

MONET – MITCHELL

Fundacja Louis Vouitton 8 Av. du Mahatma Gandhi, 75016, Paryż, France

Wystawa Monet - Mitchell to  "dialog" między twórczością dwóch wyjątkowych artystów –  impresjonisty Claude 'a Moneta (1840-1926) i amerykanki Joan Mitchell (1925-1992). Poprzez ponad 60 emblematycznych prac dwojga artystów, wystawa oferuje publiczności czarującą i wciągającą podróż, podkreślaną przez uderzające podobieństwa wizualne i tematyczne. Claude Monet (1840 - 1926) to nazwisko, którego ciężko nie kojarzyć. Słynny impresjonista, który z ujmującą wrażliwością uwieczniał ulotną atmosferę otaczającej nas przyrody. Przez prawie 40 lat żył w podparyskim Giverny, i tam tworzył pośród natury, pielęgnując swej ogród, który służył mu za natchnienie. Jean Michell (1925 -1992) to malarka abstrakcyjna,  z wielką czułością odnosząca się do tworzonych dzieł. Krajobrazy, osoby, zwierzęta czy uczucia transponowała w swojej wyobraźni przenosząc na płótno harmonijne układy barw,  kształtów. Często posługiwała się  techniką impasta. Jej płótna są ogromne, często to dyptyki czy tryptyki. Co ciekawe w 1967 roku, Joan zakupiła dom w Vetheuil, położony w okolicach posiadłości Moneta (Giverny). Była zachwycona krajobrazami, które inspirowały ją do tworzenia. Więcej: o muzeum Fundacji Louis Vouitton Poniżej informacje o wystawie oraz link do strony muzeum:  

16EUR

Matisse. Cahiers d’art, le tournant des années 30

Do tej pory wystawy poświęcone Henriemu Matiss'owi rzadko skupiły się konkretnie na latach 30. jego twórczości. Natomiast ekspozycja w muzeum Orangerie „Matisse. Cahiers d’art, przełom lat 30.” jest poświęcona wyłącznie tej dekadzie. W 1930 roku Matisse wyjechał z Francji na Tahiti, co uznawane jest za punkt zwrotny w jego twórczości. Wystawa „Matisse. Cahiers d’art, punkt zwrotny lat trzydziestych XX wieku” spogląda wstecz na tę przełomową dla artysty dekadę. Wystawa zbliża nas do twórczości Matisse'a z lat 30., poprzez pryzmat "Cahiers d'art," głównego magazynu awangardowego stworzonego przez Christiana Zervosa w 1926 roku. Skupia zbiór prac artysty z lat 30., przywołuje tamten okres jego  twórczości poprzez minione publikacje w Cahiers d'Art. Można by rzec, że artykuły i reprodukcje dzieł Matisse'a ożywają dawną konkurencję z Picassem.  W kolejnych numerach magazynu Matisse pojawiał się obok artystów swoich czasów: Georgesa Braque'a, Juana Miro, Fernanda Légera, Vassily'ego Kandinsky'ego, Mondriana, Le Corbusiera czy Marcela Duchampa. Zdjęcie ze strony muzeum. Henri Matisse (1869-1954)Femme à la voilette, 1927The Museum of Modern Art, New York© Succession H. Matisse / © Digital image, The Museum of Modern Art, New York / Scala, Florence 👉Przesuń niżej aby przejść do informacji praktycznych. Możesz również zapisać wydarzenie w swoim kalendarzu, aby pamietać o terminie oraz […]

12,5EUR