Film “Eiffel” przedstawia historię powstania żelaznej damy, która do dziś, mimo wielu protestów w przeszłości, dumnie wznosi się nad stolicą Francji.

Produkcja obrazu pochłonęła aż 22 miliony euro, a aby przenieść widzów na koniec XIX wieku,  zrekonstruowano w studiu ulice Paryża i zatrudniono ponad 2000 statystów.

Do ukazania procesu budowy wieży Eiffla użyto efektów specjalnych, wykonano też 25-metrowy moduł Wieży, i to właśnie on był użyty do filmowania scen wznoszenia pierwszego poziomu. 

 

Plakat do filmu

Ale czy film “Eiffel” jest tylko o wieży? No nie tylko…

Twórcy filmu postawili hipotezę, według której Gustave Eiffel podjął się projektu i wytrwał przy jego realizacji dzięki…miłości, a konkretnie miłości do kobiety, która pojawia się po latach w życiu inżyniera.  I choć to tylko wyobraźnia, pomysł wcale nie jest abstrakcyjny. Dlaczego? A więc:

Eiffel, tak jak ukazuje film,  początkowo rzeczywiście niechętnie odnosił się do zaprezentowanego mu projektu wieży, a z kolei tajemnicza kobieta z przeszłości — Adrienne Bourgès, która w filmie wpłynęła na ostateczną decyzję Gustave’a — istniała na prawdę. Eiffel poznał ją w 1860 roku, gdy oboje byli młodzi. Chcieli się pobrać, ale małżeństwo nie było możliwe do zrealizowania i nie doszło do skutku.

Effel poślubił ostatecznie inną kobietę, która w 1877 zmarła na gruźlicę, pozostawiając go samego z piątką dzieci.  Prawdopodobieństwo, że para kochanków z młodości spotkała się ponownie, jest tym większe, że Edouard Eiffel, syn Gustave’a, poślubił siostrzenicę Adrienne Bourgès, Marie-Louise. 

Tak więc kto wie… Całkiem to romantyczne uwierzyć w tę historię. W końcu Paryż to miasto miłości, a bez wieży Eiffla trudno sobie go dziś wyobrazić.

“(…) co mogło się stać, co było tajemnicze, aby ten człowiek, który nie chciał wieży Eiffla, zdecydował jednak, że ją wzniesie, poświęcając całą swoją fortunę.
Pomyśleliśmy, że jedynym możliwym wytłumaczeniem jest to, że odnalazł w swoim życiu Adrienne Bourgès.”

Martin Bourboulon

Reżyser

Film “Eiffel” to produkcja belgijsko – francusko – niemiecka, wyreżyserowana przez Martina Bourboulona. W rolę Gustava w filmie wciela się Romain Duris, a Adrienne Emma Mackey. Film miał światową premierę w 2021 roku.

Źródło: www.cineserie.com, plakat Filmweb, zdjecie www.madmass.it

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności