Francisque Poulbot urodził się 6-go lutego1879 roku, był znanym rysownikiem i ilustratorem francuskim.

Wychowywał się w rodzinie nauczycieli, był najstarszy z siedmiorga dzieci. Był utalentowanym rysownikiem, ale wzbraniał się przed edukacją w paryskiej École des Beaux-Arts i ostecznie nigdy się nie zdecydował na studia.

Nie było to jednak potrzebne aby spełniał się jako artysta. Od 1900 roku jego ilustracje zaczęły być regularnie publikowane w prasie. Projektował również plakaty, często o charakterze patriotycznym.

poulbote
poulbot

Rysunki autorstwa Poulbota

Plakat zaprojektowany przez Francisque Poulbota, 1916.

Plakat zaprojektowany przez Francisque Poulbota, 1916.

W lutym 1914 roku przeprowadził się na Montmartre i poślubił Leone Ondernard. Para nie doczekała dzieci.

Między 1920 a 1921 rokiem wraz ze swoimi przyjaciółmi Adolphe Willette, Jean-Louis Forain i Mauricem Neumont zaangażował się w tworzenie tak zwanej République de Montmartre. Organizacja miała za cel wsparcie biednych dzieci. Przy rue Lepic powstała przychodnia Les P’tits Poulbots, która w w 1939 r została przekształconą na mocy prawa z 1901 r. . w stowarzyszenie. Funkcjonuje ono po dziś dzień.

Zmarł 16 września 1946 roku w swoim domu przy 13 avenue Junot na Montmartre i został pochowany na Cmentarzu Montmartre.

Ponieważ Francisque Poulbot stworzył wiele rysunków biednych dzieci Montmartre, możemy spotkać się dziś z francuskim neologizmem poulbot odnoszącym się do wizerunku paryskich dzieci ulicy („titis”)

W latach 60. do 80. określeniem „poulbots” nazwano ilustracje wielkookich paryskich dzieci (w stylu Margaret Keane ) namalowanych przez Stanisława Pozara, artystę znanego pod pseudonimem Michel Thomas (1937-2014).

Jedna z uluczek na wzgórzu Montmartre w Paryżu nazywa się obecnie rue Poulbot. Jeśli kiedyś będziecie sie przechadzć – wspomnijcie artystę!

Tak zwany”Poulbot” autorstwa Michela Thomasa – pintrest

Tablica pamiątkowa na domu Poulbota przy 13 rue Junot na Montmartre

Przy 43 bis rue Damrémont, znajduje się budynek, którego ściany korytarza wewnątrz ozdobione są kafelkami z malunkami dzieci wykonanymi w 1910 roku przez Francisque Poulbota.

Poulbot

 Korytarz przy 43 bis rue Damrémont

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach, produktach, promocjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności