Francisque Poulbot urodził się 6-go lutego1879 roku, był znanym rysownikiem i ilustratorem francuskim.
Wychowywał się w rodzinie nauczycieli, był najstarszy z siedmiorga dzieci. Był utalentowanym rysownikiem, ale wzbraniał się przed edukacją w paryskiej École des Beaux-Arts i ostecznie nigdy się nie zdecydował na studia.
Nie było to jednak potrzebne aby spełniał się jako artysta. Od 1900 roku jego ilustracje zaczęły być regularnie publikowane w prasie. Projektował również plakaty, często o charakterze patriotycznym.
Rysunki autorstwa Poulbota
Plakat zaprojektowany przez Francisque Poulbota, 1916.
W lutym 1914 roku przeprowadził się na Montmartre i poślubił Leone Ondernard. Para nie doczekała dzieci.
Między 1920 a 1921 rokiem wraz ze swoimi przyjaciółmi Adolphe Willette, Jean-Louis Forain i Mauricem Neumont zaangażował się w tworzenie tak zwanej République de Montmartre. Organizacja miała za cel wsparcie biednych dzieci. Przy rue Lepic powstała przychodnia Les P’tits Poulbots, która w w 1939 r została przekształconą na mocy prawa z 1901 r. . w stowarzyszenie. Funkcjonuje ono po dziś dzień.
Zmarł 16 września 1946 roku w swoim domu przy 13 avenue Junot na Montmartre i został pochowany na Cmentarzu Montmartre.
Ponieważ Francisque Poulbot stworzył wiele rysunków biednych dzieci Montmartre, możemy spotkać się dziś z francuskim neologizmem poulbot odnoszącym się do wizerunku paryskich dzieci ulicy („titis”)
W latach 60. do 80. określeniem „poulbots” nazwano ilustracje wielkookich paryskich dzieci (w stylu Margaret Keane ) namalowanych przez Stanisława Pozara, artystę znanego pod pseudonimem Michel Thomas (1937-2014).
Jedna z uluczek na wzgórzu Montmartre w Paryżu nazywa się obecnie rue Poulbot. Jeśli kiedyś będziecie sie przechadzć – wspomnijcie artystę!
Tak zwany”Poulbot” autorstwa Michela Thomasa – pintrest
Tablica pamiątkowa na domu Poulbota przy 13 rue Junot na Montmartre
Przy 43 bis rue Damrémont, znajduje się budynek, którego ściany korytarza wewnątrz ozdobione są kafelkami z malunkami dzieci wykonanymi w 1910 roku przez Francisque Poulbota.
Korytarz przy 43 bis rue Damrémont