Cmentarz Montmartre założony został na terenie opuszczonego kamieniołomu gipsu. Początkowo w czasach rewolucji wykorzystywany był jako miejsce zbiorowego pochówku – w 1792 roku złożono tam ciała żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej, wybitej podczas obrony Pałacu Królewskiego Tuileries .

Posąg Dalidy na jej grobie

Posąg Dalidy na jej grobie

Obecnie jest to jeden z trzech głównych cmentarzy miasta poza Cmentarz Père-Lachaise na wschodzie i Cmentarzem

Grób Aleksandra Dumas - syna

Grób Aleksandra Dumas – syna

Montparnasse na południu, a jednocześnie trzecim pod względem wielkości. Mówi się też na niego Cmentarz Północny. Zajmuje powierzchnię 20 hektarów, liczy około 20 tys. grobów.

W 1888 roku mieszkańcy Paryża protestowali przeciwko budowie wiaduktu, który władze postanowiły wybudować nad cmentarzem po to aby ułatwić dostęp do organizowanej wówczas Wystawy Światowej. Przeniesiono wtedy około stu grobów, w tym grób Stendhala – znanego francuskiego pisarza. Wiadukt istnieje do tej pory i trzeba powiedzieć, że wygląda mało atrakcyjnie. Osobiście byłam zaskoczona tym widokiem.  Pod mostem stłoczone są stare groby i ma się wrażenie jakby ktoś wpasował go tam na siłę i bez większego pomyślunku.

Ale cmentarz jest niewątpliwie warto zwiedzić. Oprócz tego, że podobnie jak Pere-Lachaise bardzo różni się od cmentarzy, do których przywykliśmy  ( m.in. charakterystyczne wysokie mogiły z drzwiczkami) – stanowi miejsce pochówku wielu znanych osób, w tym

Nagrobek Juusza Słowackiego

Nagrobek Juliusza Słowackiego

również wielu Polaków. Jednym z najbardziej okazałych i często odwiedzanych  grobów to piosenkarki Dalidy, która

Marie Duplesis - znana jako Dama Kameliowa. Pochowana jest na tym samym cmentarzu co Aleksander Dumas, który uwiecznił ją poprzez swoją powieść.

Marie Duplessis – znana jako Dama Kameliowa. Pochowana jest na tym samym cmentarzu co Aleksander Dumas, który uwiecznił ją poprzez swoją powieść.

mieszkała i zmarła na Montmartre. Poza tym znajdziemy tu mogiłę kompozytora Hectora Berlioza (1803-1869), Alexandre’a Dumas – syna (1824-1895), malarza i rzeźbiarza Edgara Degasa (1834-1917), dramaturga Georges’a Feydeau (1862-1921), malarza Gustave Moreau (1826-1898),  tancerza Wacława Niżyńskiego (1890-1950), pisarza Emila Zoli (1840-1902). Znajdziemy tu tez grób Damy Kameliowej i wielu innych znanych osób. (Tutaj znajdziecie więcej)

Na cmentarzu jest ponad 57 polskich grobów, w tym 9 zbiorowych, w których spoczywa 236 osób, przeważnie oficerów polskich formacji wojskowych Napoleona, również uczestnicy powstania listopadowego oraz członkowie Rządu Narodowego z okresu powstania. Znajduje się tu też grób Juliusza Słowackiego, którego prochy zostały przewiezione do Polski w 1927 roku i złożone w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu. (Tutaj lista polaków pochowanych na cmentarzu).

2016-11-01-09-06-06

 

2016-11-01-09-08-41

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.