Giovani Boldini urodził się 31 grudnia 1842 roku w Ferrarzewe we Włoszech. Przyszedł na świat jako ósmy z aż trzynaściorga dzieci! Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie malarstwem, ojciec wspierał go w rozwoju talentu.

W 1864 roku wyjechał do Florencji, gdzie zaprzyjaźnił się z wieloma włoskimi artystami oraz miał okazję obracać się wśród wyższych sfer. 

giovani Boldini

„Kobieta przechodząca przez ulicę” 1875, Giovani Boldini (Berthe)
Źródło: wikiart

Pierwszy raz w Paryżu pojawił się w 1867 roku z okazji wystawy światowej. Na dobre we Francji zamieszkał w 1871 roku. Zdecydował się na wyjazd do Paryża po pobycie w Londynie, gdzie zyskał już pewną renomę oraz otrzymywał regularnie zamówienia.

Początkowo zamieszkał na Montmartre. Wpierw przy 12 avenue Frochot, następnie w lutym 1872 roku przeniósł się na 11 place Pigalle. Zamieszkał z Berthe (jej nazwisko nie jest znane), która stała się jego kochanką, powierniczką i modelką na kolejne 10 lat. Jej postać uwiecznił na licznych obrazach.

W 1879 roku  po raz pierwszy wziął udział w oficjalnym Salonie, gdzie zaprezentował swój obraz  La Dépêche, obecnie znajdujący się w kolekcji  The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

La Dépêche Boldini

La Dépêche, Giovani Boldini, 1879.
Źródło: wikipedia

Poślubił jednak dziennikarkę Emilię Cardona. Małżeństwo zostało zawarte kilka lat przed śmiercią artysty,  w 1926 roku. Zmarł w 1931 roku w swoim domu na Boulevard Berthier w Paryżu, gdzie mieszkał od 1886 roku.

Giovanni Boldini uznawany jest za jednego z wielkich portrecistów swoich czasów,  Potrafił uchwycić witalność i żywiołowość epoki, w której żył z niezwykłą wirtuozerią.

To właśnie portrety — zwłaszcza kobiet — zachwycają swoją świeżością, emanują elegancja i wdziękiem. Często to płótna pokaźnych rozmiarów. 

W stolicy mody, Paryżu, nie miał sobie równych w portretowaniu zamożnych kobiet. Obracał się w wyższych sferach i to właśnie z tych kręgów pochodziła jego klientela.

Malował też scenki rodzajowe z życia paryżan, we kawiarniach, kabaretach, ale też na ulicy. 

„Na ławce w lasku Bulońskim” (Berthe) 1872, Giovani Boldini
Źródło: zdjęcie własne

Giovani Boldini Portrait of Gladys Deacon

Portret Gladys Deacon 1905-1908, Giovani Boldini
Źródło: wikiart

count-robert-de-montesquiou-1897

„Count Robert de Montesquiou” 1879 Giovanni Boldini
Źródło: wikiart

 

Trudno wpasować jego twórczość w wąskie horyzonty określonego ruchu artystycznego. W czasach, w których zyskał sławę, do głosu doszedł impresjonizm, rozwijały się równolegle inne nurty.

Niewątpliwie wpłynęła na niego znajomość z Eduardem Manetem oraz przyjaźń Edgrem Degasem. Ale styl Boldiniego jest wyjątkowy i gdy zanurzymy się w jego twórczość, dostrzegamy wysublimowany, poruszający świat, charakterystyczny jedynie dla niego.

Giovani Boldini zdjęcie

Boldini w swoim atelier, fot. Alice Guérin, ok 1925 rok.
Źródło: wikipedia

Giovani Boldini autoportret

Boldini, Autortret, 1892

Do 24 lipca w Paryżu w Petit Palais ma miejsce bardzo interesująca wystawa poświęcona Boldiniemu. To całkiem spora ekspozycja, na której możemy podziwiać obrazy z różnych okresów twórczości malarza.

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.