Marie Bracquemond

Marie Bracquemond 1880

Marie Bracquemond (urodzona jako Marie Anne Caroline Quivoron) była francuską malarką, zaliczaną wraz z Berthe Morisot i Mary Cassatt do kręgu impresjonistek, choć nie zyskała popularności równej jej koleżankom.

Dość wcześnie przerwała swoją karierę artystyczną i poza pojedynczymi egzemplarzami nie znajdziemy wielu jej prac w kolekcjach publicznych.

W Paryżu obrazy Marie zobaczymy w Muzeum Orsay czy Petit Palais. Widziałam również jej autoportret i portret syna w Muzeum Sztuk Pięknych w Rouen. Wiele dzieł pozostało w rękach rodziny czy kolekcjach prywatnych.

Marguerite” Obraz pokazany na Salonie 1874

Marie Bracquemond — wczesne lata i edukacja

Marie urodziła się 1 grudnia 1840 roku w Argentan we Francji.  Swoje umiejętności artystyczne rozwijała już od młodości, ucząc się najpierw od lokalnych artystów, a później w Paryżu, gdzie studiowała malarstwo pod kierunkiem uznanego artysty Ingres’a.

Obrazy Marie wystawiane były na paryskim Salonie, dorocznej wystawie organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych. Jedno z jej dzieł pokazane w 1874 roku, które na codzień znajduje się w kolekcji prywatnej, miałam okazję zobaczyć na wystawie czasowej „Paryż 1874. Wynalezienie Impresjonizmu”

Marie Bracquemond Podwieczorek petit palais

 Marie Bracquemond, „Podwieczorek” 1880 Petit Palais
na obrazie jest siostra artystki Louise

Marie impresjonistka

Bracquemond z czasem związała się z ruchem impresjonistycznym, została wprowadzona do kręgu impresjonistów przez swojego męża, Félixa Bracquemonda, który był znanym grafikiem i bliskim współpracownikiem wielu czołowych artystów tego rodzącego się nurtu.

Podobnie jak oni przyjęła w swoich pracach jaśniejszą i bardziej  ożywioną paletę kolorów, tworzyła za pomocą luźnych, swobodnych pociągnięć pędzla.

Marie wzięła udział w trzech z ośmiu wystawach impresjonisów:

  • Piątej  (1880):
  • Szóstej  (1881):
  • Ostatniej Ósmej Wystawie Impresjonistów (1886)
Marie Bracquemond

„Kobieta w bieli”, Marie Bracquemond, Muzeum Orsay

Ocena ówczesnych krytków

Marie Bracquemond, mimo że była mniej znana niż niektórzy jej współcześni impresjoniści, miała wsparcie ze strony kilku krytyków sztuki, którzy doceniali jej talent i twórczość. Jednym z najważniejszych był Gustave Geffroy.

Geffroy był krytykiem sztuki, pisarzem i jednym z pierwszych biografów impresjonistów.  Pisał pozytywne recenzje na temat twórczości Marie. Uważał ją za jedną z ważniejszych postaci w ruchu impresjonistycznym, mimo że jej prace były mniej eksponowane niż prace jej męża Félixa Bracquemonda czy innych impresjonistów.

Przerwana kariera

Mimo swojego talentu Marie  zmagała się z licznymi wyzwaniami jako kobieta artystka w XIX wieku. Jej mąż, Félix Bracquemond, był krytyczny wobec jej pracy, przejawiał zazdrość i starał się ograniczać jej twórczość. To sprawiło, że Marie z czasem odsunęła się od życia publicznego i zaprzestała malowania.

Marie Bracquemond

Autoportret , Marie Bracquemond, Muzeum Sztuk Pięknych w Rouen

Rodzina

Marie Bracquemond miała jedno dziecko, syna o imieniu Pierre, który przyszedł na świat w 1870 roku. Podobnie jak jego rodzice, również miał zainteresowania artystyczne. Był malarzem i ceramikiem.

Pierre udokumentował życie i twórczość swoich rodziców w niepublikowanym rękopisie zatytułowanym „La Vie de Félix et Marie Bracquemond”. W tym rękopisie opisywał m.in. trudne relacje swojej matki z ojcem oraz jej walkę o uznanie artystyczne w kontekście jej małżeństwa i kariery artystycznej​

„Pierre Bracquemond malujący kwiaty” 1887, Marie Bracquemond

Marie zmarła 17 stycznia 1916 roku w Sèvres. Spoczywa obok męża w Sèvres na cmentarzu Bruyères.

Historyczna cena obrazu Bracquemond

W kwietniu 2024 roku miała miejsce aukcja, na której wystawiono 164 obiekty sztuki stworzone przez małżeństwo Bracquemond. Obraz Marie „Grające w jacquet” (gra planszowa, która jest francuską wersją tryktraka) został sprzedany za 288 640 eur, choć estymowano między 15 000 a 20 000 eur. Była to druga najwyższa cena na aukcji, pierwszą zdobył portret Edouarda Maneta autorstwa Felixa.

O obraz Marie walczyło 26 uczestników aukcji, w tym różne instytucje, m.in. Muzeum Orsay, Musee des Arts decoratif czy BNF. Ale im się nie udało przebić ceny.

Taka zaskakująca cena pokazuje zwiększenie zainteresowania sztuką artystki, która może z czasem doczeka się większej rozpoznawalności.

Ciekawostka: Marie malowała również na ceramice: naczyniach czy panelach ceramicznych. Na wspomnianej aukcji pod młotek poszły również obiekty sztuki tego typu.

Marie Bracquemond

Marie Bracquemond, „Grające w Jacquet”

Marie Bracquemond - Quiz

1 / 9

1. Który znany malarz akademicki był nauczycielem Marie Bracquemond?

2 / 9

2. W ilu wystawach impresjonistów uczestniczyła Marie?

3 / 9

3. W którym francuskim muzeum znajduje się autorportert Marie?

4 / 9

4. Kogo Marie sportretowała na obrazie "Podwieczorek" który znajduje się w Petit Palais w Paryżu

5 / 9

5. Jak nazywał się jeden z krytyków, który pisał pochlebne artykuły na jej temat we francuskiej prasie?

6 / 9

6. Kim był mąż Marie?

7 / 9

7. Ile Marie miała dzieci?

8 / 9

8. Co przeszkodził Marie w rozwoju kariery artystycznej?

9 / 9

9. Jaką cenę uzyskał obraz Marie "Grające w Jacquet"  na aukcji w 2024?

Twój wynik to

Średni wynik to 83%

0%

Jak Ci poszeł Quiz? Zostaw komentarz!

Udało Ci się dzięki niemu utrwalić wiedzę?

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności