2006al4802_bonfils_paris_1925_posterNa początku XX wieku głównym centrum wzornictwa był Paryż. W celu podkreślenia osiągnięć miasta w tej dziedzinie zaplanowano wielką wystawę. Pierwotne miała się odbyć wcześniej, ale wybuch I Wojny Światowej pokrzyżował plany. Ostatecznie Międzynarodową Wystawę Nowoczesnej Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa otworzono w kwietniu 1925 i trwała do października tegoż roku. Oryginalna nazwa wystawy w języku organizatorów to: Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes. (Znalazłam też inne polskie tłumaczenie Międzynarodowa Wystawa Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu)

Wystawa paryska okazała się momentem kluczowym dla rozwoju estetyki Art Deco. Organizatorzy  zachęcali 5238227309_241fcbaf85_bprojektantów aby koncentrowali się na nowoczesności,  a odchodzili od tradycji. Tym samym Wystawa odegrała rolę kształtującą ówczesne gusta – nie tylko odzwierciedlającą obraz społeczeństwa.

Teren wystawy to powierzchnia pomiędzy Les Invalides wejściami do  Grand Palais i Petit Palais, po dwóch stronach Sekwany. W wystawie wzięło udział około 15 tysięcy projektantów z ponad dwudziestu krajów. Podczas siedmiu miesięcy odwiedziło ją 16 milionów ludzi.

i4959-afiszstryjeskiejW wystawie wzięli również przedstawiciele Polski. Ekspozycję rozmieszczono w trzech różnych galeriach:  Pawilonie Polskim, Grand Palais i w Galerii Inwalidów. Zaprezentowano na niej przeróżne projekty: umeblowane wnętrza, tapety, plakaty, ceramikę, zabawki drewniane. Prace czerpały wiele z polskiej kultury

Fragment polskiej ekspozycji

Fragment polskiej ekspozycji

ludowej, co się bardzo spodobało i wystawa ta okazała się dla Polski wielkim sukcesem. Polacy otrzymali w Paryżu: 35 nagród Grand Prix (m.in. dla Józefa Czajkowskiego, Henryka Kuny, Zofii Stryjeńskiej, Józefa Mehoffera, Wojciecha Jastrzębowskiego, Warsztatów Krakowskich, dla szkół), 31 nagrody Diplôme d’Honneur, 70 złotych medali, 56 medali srebrnych i 13 brązowych, w sumie aż 205 nagród , uzyskując tym samym czołowe miejsce wśród 22 państw europejskich.

Źródło: Art deco, Syle w sztuce świata, wydawnictwo Arkady; Ciekawy artykuł o uczestnictwie Polski w światowych wystawach na portalu Culture.pl “Pawilony polskie”.  Zainteresowani znajdą tam więcej szczegółów o ekspozycji polskiej.

img068

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności