Na początku XX wieku głównym centrum wzornictwa był Paryż. W celu podkreślenia osiągnięć miasta w tej dziedzinie zaplanowano wielką wystawę. Pierwotne miała się odbyć wcześniej, ale wybuch I Wojny Światowej pokrzyżował plany. Ostatecznie Międzynarodową Wystawę Nowoczesnej Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa otworzono w kwietniu 1925 i trwała do października tegoż roku. Oryginalna nazwa wystawy w języku organizatorów to: Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes. (Znalazłam też inne polskie tłumaczenie Międzynarodowa Wystawa Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu)
Wystawa paryska okazała się momentem kluczowym dla rozwoju estetyki Art Deco. Organizatorzy zachęcali projektantów aby koncentrowali się na nowoczesności, a odchodzili od tradycji. Tym samym Wystawa odegrała rolę kształtującą ówczesne gusta – nie tylko odzwierciedlającą obraz społeczeństwa.
Teren wystawy to powierzchnia pomiędzy Les Invalides wejściami do Grand Palais i Petit Palais, po dwóch stronach Sekwany. W wystawie wzięło udział około 15 tysięcy projektantów z ponad dwudziestu krajów. Podczas siedmiu miesięcy odwiedziło ją 16 milionów ludzi.
W wystawie wzięli również przedstawiciele Polski. Ekspozycję rozmieszczono w trzech różnych galeriach: Pawilonie Polskim, Grand Palais i w Galerii Inwalidów. Zaprezentowano na niej przeróżne projekty: umeblowane wnętrza, tapety, plakaty, ceramikę, zabawki drewniane. Prace czerpały wiele z polskiej kultury
ludowej, co się bardzo spodobało i wystawa ta okazała się dla Polski wielkim sukcesem. Polacy otrzymali w Paryżu: 35 nagród Grand Prix (m.in. dla Józefa Czajkowskiego, Henryka Kuny, Zofii Stryjeńskiej, Józefa Mehoffera, Wojciecha Jastrzębowskiego, Warsztatów Krakowskich, dla szkół), 31 nagrody Diplôme d’Honneur, 70 złotych medali, 56 medali srebrnych i 13 brązowych, w sumie aż 205 nagród , uzyskując tym samym czołowe miejsce wśród 22 państw europejskich.
Źródło: Art deco, Syle w sztuce świata, wydawnictwo Arkady; Ciekawy artykuł o uczestnictwie Polski w światowych wystawach na portalu Culture.pl „Pawilony polskie”. Zainteresowani znajdą tam więcej szczegółów o ekspozycji polskiej.