Z wielką przyjemnością dodaję kolejną pozycję do kolekcji komiksów związanych ze sztuką i Paryżem. Tym razem książka wydawnictwa Scream Comics, a bohaterem opowieści jest włoski malarz Amedeo Modigliani, który w Paryżu szukał spełnienia jako artysta, w Paryżu znalazł miłość i w Paryżu przedwcześnie zmarł nie doczekawszy uznania.

Na obrazkową opowieść składa się ponad 70 stron wydanych w formacie trochę większym niż A4, w twardej oprawie. Autorzy postarali się zawrzeć w niej najistotniejsze momenty historii Modiglianiego, a także odzwierciedlić jego charakter i wrażliwość. Uczestniczymy w ostatnich latach jego życia,  śmierci i dowiadujemy się o tragicznym losie ukochanej Jeanne

Modigliani. Książę bohemy.Seksik Laurent, Henanff Fabrice

Modigliani – Zborowski wierny towarzysz

W historii przedstawionej w książce autor zwraca uwagę na znajomość Modiglianiego z marszandem  Leopoldem Zborowskim, który jak niewielu w tamtych czasach uwierzył w talent artysty i cierpliwie go wspierał do ostatnich dni. Starał się otoczyć opieką jego i Joanne, nie tracąc nadziei, że to kwestia czasu kiedy malarz osiągnie sukces.

Życie nocne Modiglianiego

Zobaczymy też Modiglianiego w paryskich knajpach zapijającego się do nieprzytomności. Nocne życie bohemy. Głośne dyskusje z kompanami od kieliszka, którzy rzadko kiedy brali go na poważnie. Po alkoholu impulsywny i pewny siebie. Niepokorny. Takiego zapamiętał go Paryż nocą.

Jeanne – miłość Modiglianiego

Jeanne Hebuterne – obecna przez całą opowieść. Wielka miłość Modiglianiego. Odrzucona przez matkę i rodzinę z powodu swojego sercowego wyboru. Mimo ciężkich warunków życia jakie ją spotykają u boku malarza – pozostaje mu wierna do końca jego dni. A nawet dłużej…

Modigliani. Książę bohemy.Seksik Laurent, Henanff Fabrice

 Ilustracje w komiksie utrzymane są w stonowanej kolorystce, która odzwierciedla klimat opowieści. Postacie jak i tło historii są wręcz malarskie. Delikatna czarna kreska, tony barw przenikające niczym plamy akwareli,  mamentami jakby dyskretnie wymymykają się spod kontroli autora. Wszystko daje bardzo ciekawy efekt.

Lubię po przeczytaniu komiksu wrócić do początku i jeszcze raz rozpocząć książkę przyglądając się ponownie detalom i odnajdując coś nowego. No i tak też było tym razem. Wrócę pewnie jeszcze nie raz. Polecam.

 

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.