Początek XX wieku i pomysł na muzeum

Miasto Paryż od dawna chciało podzielić zbiory muzeum Petit Palais, aby stworzyć muzeum sztuki nowoczesnej, poświęcone nurtom artystycznym XX wieku.  Również państwo zastanawiało się nad przeniesieniem kolekcji Muzeum Luksemburskiego i Jeu de Paume. Tak zrodził się pomysł na wspólny projekt Palais de Tokyo.

W 1934 roku ogłoszono konkurs architektoniczny, w którym wygrał zespół Jean-Claude’a Dondela i André Auberta, młodych architektów wspieranych przez dwóch doświadczonych architektów, Paula Viarda i Marcela Dastugue’a.

 

musee d'art moderne paryż

I tak Palais de Tokyo  w 1937 roku, dokadnie na organizowaną w tym czasie wystawę światową.  Monumentalana budowla składa się z dwóch dużych skrzydeł położonych prostopadle do Sekwany,  łączy elementy klasyczne i nowoczesne.

Wewnątrza pałacu są proste, bardzo przestronne, pozbawione zdobień. Wszelkie dekoracje zostały zastosowane na fasadach oraz przed budynkiem. Pałac otoczony jest rzeźbami, a centralną postacią jest Apollo (bóg sztuki) umiejscowiony wśród posągów obrazujących centaury i nimfy.

Powstaje Musée d’art moderne

W 1947 roku państwo utworzyło w tym miejscu Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które w 1977 roku przeniesiono do Centre Pompidou.  Natomiast z ramienia miasta Paryża w 1961 roku powstało Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 

musee d'art moderne paryż

Kolekcja Musée d’art Moderne w Paryżu

Obecnie Muzeum w swoich zbiorach posiada prawie 15 000 dzieł i  jest jednym z największych muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej we Francji.

Na kolekcję złożyły się zbiory sztuki nowoczesnej przekazanej przez Petit Palais, a także liczne zakupy z funduszy miasta i darowzny. Darczyńcami byli m.in. kolekcjonerzy: Ambroise Vollard, hrabia Emanuele Sarmiento, Mathilde Amos czy doktor Girardin.

Musee d'art modernę muzeum sztuki nowoczesnej w Paryżu

Na szczególną uwagę załuguje właśnie spuścizna Maurice’a Girardina z 1953 roku. Było to ponad 500 prac, w szczególności francuskie malarstwo fowistyczne: Lhote, Derain, Matisse, Braque, Dufy, Lipchitz, Vlaminck oraz ważny zestaw dzieł kubistycznych, ale także artyści tacy jak Rouault (109), Soutine, Modigliani czy Buffet (13 prac).

Wśród innych artystów, których prace przentuje muzem są m.in.: Picasso, Francis Picabia, Robert i Sonia Delunay, Kees van Dongen, Amedeo Modigliani, Marc Chagall, Suzan Valadon, Maurice Utrillo, Max Ernst, Jean Dufy i wielu innych.

W 1964 roku w holu głównym zainstalowano La Fée Électricité zaprojektowane przez Raoula Dufy’ego dla pawilonu elektryczności i światła na Wystawę Powszechną w 1937 roku. To gigantyczne dzieło składa się 250 paneli rozmieszczonych na 600 m2 w pomieszczeniu w kształcie podkowy.

musee d'art moderne paryż

Musée d’art Moderne – kolekcja online

Na stronie muzeum mamy dostęp do kolekcji online, którą można sortować po nazwisku, zakresie dat i innych elementach

11 Avenue du Président Wilson 75116 Paris

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności