Muzeum Fundacji Louis-Vuitton – to muzeum prowadzone przez fundację założoną w 2006 roku i  sponsorowaną przez grupę LVMH i jej spółki zależne. Organizację non-profit działającą w obszarze promocji kultury i sztuki. 

To w zasadzie centrum sztuki współczesnej, także miejsce debat, sympozjów, seminariów, kursów mistrzowskich.Znajduje się tu scena dla występów na żywo czy kino.

Muzeum sztuki zostało otwarte w październiku 2014 roku, w obecności prezydenta Francji Françoisa Hollande.

Muzeum Fundacji Louis Vuitton

Budynek

Niesamowity budynek Muzeum Fundacji Luis Vuitton został zaprojektowany przez architekta Franka Gehry’ego.  Ma powierzchnię 11 779 m2 i ponad czterdzieści metrów wysokości. Zadaszenia, wsparte na drewnianych i żelaznych belkach, zajmują łącznie 13 500 metrów kwadratowych.

Szklane żagle składają się z 3600 szklanych paneli, z których każdy jest unikalny i zakrzywiony, adekwatnie do kształtów zaprojektowanych przez architekta.

Było to ogromne wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o odporność na wiatr.  Centre Scientifique et Technique du Bâtiment (CSTB) wykonało cyfrowy model konstrukcji, aby określić wstępne wymiary szklanych żagli oraz ich zachowanie na wietrze, oraz pod wpływem nawalnego deszczu.

Całość robi niesamowite wrażenie, nie tylko z zewnątrz, ale również w środku, na wyższych kondygnacjach. Przy okazji zwiedzania muzeum, koniecznie trzeba skorzystać i udać się na górę, pod szklane żagle, aby zobaczyć konstrukcje od wewnątrz. Z tej wysokości roztacza się też ciekawy widok na Paryż, między innymi na wieżowce pobliskiej dzielnicy biznesowej La Defence.

Muzeum Fundacji Louis Vuitton

Kolekcja i wystawy

Muzeum Fundacji Louis Vuitton w Paryżu poświęcone jest przede wszystkim sztuce współczesnej, i to właśnie współcześni artyści znajdują się w kolekcji instytucji. Między innymi Gerhard Richter, Pierre Soulages, Bertrand Lavier, Christian Boltanski, Olafur Eliasson, Thomas Schütte, Pierre Huyghe.

Muzeum organizuje wystawy czasowe, które przyciągają rzesze zwiedzających. I nie są to tylko ekspozycje poświęcone stricte sztuce współczesnej, ale również ciekawe konteksty. W 2018 roku był to np Egon Schiele (1890- 1918) w zestawieniu z Jeanem-Michelem Basquiatem (1960-1988). Dwóch artystów, żyjących i tworzących w innych czasach, odmienne, ale wyjątkowo ekspresyjne prace. Obaj zmarli młodo, mając 28 lat.

Między  październikiem 2022, a lutym 2023 trwa ciekawa ekspozycja Monet i Michel”. To swoisty dialog prac impresjonisty Claude Moneta, którego pokaźne płótna prezentujące lilie wodne często już błądzą w okolicach abstrakcji, i bardziej współczesnej nam Joan Mitchel, tworzącej wielkie, abstrakcyjne dzieła, w których możemy dopatrzeć się elementów natury.

Poza tym fundacja ma na swoim koncie dwie unikatowe wystawy “odtwarzające kolekcję” dwóch rosyjskich kolekcjonerów — Chtchoukina – w 2016/207 roku, oraz Morozova w 2021/2022. Wypożyczone z muzeów w Moskwie i Petersbusgu prace przyciągnęły prawie 2 mln zwiedzających.

Muzeum Fundacji Louis Vuitton
Muzeum Fundacji Louis Vuitton

Sala wypoczynkowa i kawiarnia na dolnym poziomie budynku

Gdzie jest Muzem Fundacji Louis Vuitton?

Muzeum znajduje się w przemiłym otoczeniu Lasku Bulońskiego, obok Jardin d’Acclimatation, do którego możemy wejść, opuszczając muzeum.

8 Av. du Mahatma Gandhi, 75016 Paris

Bilety

Bilety do Muzeum Fundacji Louis Vouitton można zamówić bezpośrednio na stronie interenetowej bądź u pośrednika, który oferuje dodatkowe usługi.  Na stronie przewodnika informacje w języku polskim. Również info o aktualnych wystawach. Kupując bilet nalezy wskazać dzień i godzinę wizyty.

Film Muzeum Fundacji Louis Vuitton

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności