To muzeum, położone na peryferiach Lasku Bulońskego, nie cieszy się wielką sławą tak jak Luwr, czy Muzem d’Orsay. Może dlatego, nie każdy o nim słyszał. Ale zdecydowanie trzeba do niego zajrzeć jeśli jest się fanem Claude Moneta, impresjonistów i …pięknych wnętrz.

Muzuem Marmottan Monet – historia miejsca

Miejsce, w którym obecnie znajduje się muzeum, było niegdyś domkiem myśliwskim Christopha Edmonda Kellermana, księcia Valmy. W 1882 roku domek został zakupiony przez Jules’a Marmottan.

Syn Jules’a — Paul, który zamieszkał w tym domu, był miłośnikiem sztuki i kolekcjonował rozmaite dzieła oraz obrazy czasów Pierwszego Cesarstwa, a także charakterystyczne dla tej epoki meble i brązy.

Paul Marmottan przed śmiercią zapisał w spadku wszystkie swoje kolekcje oraz swój dom Francuskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1934 przekształcono go w Muzeum.

Muzeum Marmottan Monet – rozwój kolekcji

W 1957 roku Marmottan Monet Museum otrzymało prywatną kolekcję od Madame Victorine Donop de Monchy odziedziczoną po swoim ojcu Doctorze Georges de Bellio, jednego z pierwszych miłośników malarstwa impresjonistycznego. I tak w zbiorze znalazły się prace Manet’a, Monet’a, Pissarra, Sisley’a i  Renoir’a

Kluczowym momentem dla Muzeum Marmottan był rok 1966, kiedy to Michel Monet, drugi z synów malarza, odziedziczył  posiadłość ojca w Giverny, a wraz z nią kolekcję obrazów ojca. Posiadłość w Giverny przekazał Akademii Sztuk Pięknych a kolekcję prac — właśnie Marmottan Monet Museum.  Do kolekcji trafiło wówczas 80 obrazów olejnych, cztery pastele i trzy rysunki, ale także karykatury wykonane w młodości i szkicowniki

Ten dar spowodował, ze muzeum znalazło się w posiadaniu największej na świecie kolekcji obrazów Claude Monet’a. Co istotne, wśród zdobytych prac znajdziemy perełkę “Impresja wschód słońca”, obraz wystawiony na pierwszej wystawie impresjonistów w 1874 roku, którego tytuł stał się  pretekstem do nadania nazwy nowemu wówczas nurtowi “Impresjonizm”

Do kolekcji trafiły wówczas inne prace Moneta z różnych etapów jego twórczości — słynne “Plaża Trouville”, “Camille”, obrazy z Argenteuil czy Paryża: Tuileries, dworzec Saint-Lazare, oraz te z pobytu w Londynie.

Wreszcie możemy przyjrzeć się dość sporej kolekcji lilii wodnych, nie są to płótna tych rozmiarów co w  Oranżerii Ogrodów Tuileries, ale zapewniam, że miłośnicy lilii Moneta będą mieli co podziwiać.

Wraz z kolekcją twórczości Moneta, w posiadanie muzeum przeszła też osobista kolekcja malarza, obejmująca w szczególności dzieła jego przyjaciół Boudina, Caillebotte’a, Guillaumina, Jongkinda, Maneta, Morisota, Pissarro, Renoira i Rodina.

muzeum Marmottan Monet Paryż

Czy to wszystko? Nie! Kolekcja rośnie nadal!

W 1980 roku wyjątkowym wydarzeniem dla muzeum był dar  Danielila  Wildensteina, który przekazał zgromadzoną przez jego ojca kolekcję iluminacji. Obejmuje ona 228 średniowiecznych miniatur, mszałów czy księgi godzin.

Osiem lat później, w 1987 roku, Nelly Duhem, zgodnie z wolą swego ojca przekazała muzeum kolekcję, która zgromadził wraz ze swoją żoną  Mary Sergeant.  Henri Durhem sam był malarzem, post-impresjonistą, pasjonował się sztuką i zbierał obrazy swoich konkurentów.

W 1996 roku  przy Marmottan Monet Museum  powstała Fundacja Denis i Annie Rouart. Zgodnie z życzeniem ofiarodawczyni -Muzeum objęło w swoje posiadanie prestiżowe prace autorstwa przede wszystkim  Berthe Morisot, oraz Edouarda Maneta, Edgara Degasa i Henri Rouart’a.

Muzeum obecnie posiada w sumie 81 prac Berthe Morisot: obrazów olejnych, akwarel, pasteli i rysunków oraz 7 szkicowników przechowanych przez rodzinę Rouart.

Muzeum Marmottan Monet — zwiedzanie bez tłumu

Muzeum Marmottan ma dodatkową, niekwestionowaną zaletę — można tu uciec od zgiełku i tłumu typowego dla dużych muzeów typu Luwr czy Orsay. Położone jest na uboczu, w 16-stej dzielnicy. Nie musimy przygotowywać się na stanie w długiej kolejce do wejścia.

Dodatkowo wnętrza XIX-wiecznej rezydencji stanowią wyjątkowe tło do podziwianej sztuki.

W pałacyku organizowane są też wystawy tymczasowe oraz znajdziemy sklep z książkami i gadżetami nawiązującymi tematyką do wystawianych dzieł.

Źródło: strona internetowa Musee Marmottan Monet, Académie des beaux-arts

muzeum Marmottan Monet Paryż
muzeum Marmottan Monet Paryż

Film z muzeum

Muzeum ma opracowaną kolekcję online obrazów jak i obiektów z kolekcji sztuki użytkowej. Pięknej jakości zdjęcia, informacje o pracach, nawet, z jakiej trafiły kolekcji. Wystarczy kliknąć w poniższy przycisk — wpisać  poszukiwane hasło, lub nic nie wpisywać tylko nacisnąć “szukaj” i voila — ukaże się ładny zbiór. Miłego zwiedzania.

2, rue Louis Boilly, Paris

marmottan.fr

Marmottan Monet

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności