“Portret Sarah Bernhardt” to pokaźnych rozmiarów płótno (wymiary 2,5 na 2 m.) znajduje się w kolekcji Muzeum Petit Palais.  Jeśli miliście okazję zwiedzać to muzeum to z pewnością musiliście je zauważyć. Robi wrażenie. I chyba nie mogło się znaleźć w lepszej oprawie bo klimatem świetnie pasuje do wnętrz pałacu. Czuć w powietrzu powiew belle epoque! 

Boheterka obrazu – Sarah Bernhardt, nie rozstawawała się z portretem całe swoje życie. Dopiero po jej śmierci, syn Maurice Bernhardt przekazał portert muzeum Patit Palais.


Przeprowadzka do francji

sarah berhardt Georges Clairin petit palais

Autor dzieła jest Georges Clairin. Malarz był z resztą kochankiem portretowanej, a następnie jej wieloletnim przyjacielem. Sarah często była jego modelką.

Obraz debiutował na salonie w 1876 roku, Sarah, wschodząca gwiazda teatru, członkini Comédie Française, miała wówczas 32 lata. Właśnie przeprowadziła się do swojej nowej rezydencji w okolicach Parc Monceau i ten portret miał dodatkowo podkreślać elegacje i wykwitność miejsca oraz tym samym nadać estymy właścicielce. 

Można powiedzieć, że obraz jest jedną z wizytówek muzeum. Reprodukcje obrazu znajdzicie na wielu gadżetach związanych z Petit Palais.

 

„Portret pani Sarah Bernhardt jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych dzieł Salonu, zarówno ze względu na oryginalność kompozycji, jak i wspaniałość kolorów […] Pan Clairin przedstawia ją owiniętą w długi biały satynowy szlafrok z ciągnącym się ogonem, rozciągnięta na bogatej sofie z różowej satyny i oparta na poduszce z tej samej tkaniny, ozdobionej złotem; po jej prawej stronie, z tyłu tego całkowicie orientalnego mieszkania, znajduje się weneckie lustro otoczone fioletowymi aksamitnymi zasłonami; po jej lewej stronie tropikalna roślina opuszcza swoje duże zielone liście na medytującą aktorkę i rzeźbiarkę; u jego stóp duży, żółty ogar spoczywa na długich nogach i wyciąga dumnie, arystokratycznie łeb”

Théodore Véron, Le Salon de 1876

Clairin,_Georges

Georges Clairin (urodzony w Paryżu w 1843, zmarł w 1919) malarz i ilustrator francuski.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.