“Portret Sarah Bernhardt” to pokaźnych rozmiarów płótno (wymiary 2,5 na 2 m.) znajduje się w kolekcji Muzeum Petit Palais.  Jeśli miliście okazję zwiedzać to muzeum to z pewnością musiliście je zauważyć. Robi wrażenie. I chyba nie mogło się znaleźć w lepszej oprawie bo klimatem świetnie pasuje do wnętrz pałacu. Czuć w powietrzu powiew belle epoque! 

Boheterka obrazu – Sarah Bernhardt, nie rozstawawała się z portretem całe swoje życie. Dopiero po jej śmierci, syn Maurice Bernhardt przekazał portert muzeum Patit Palais.

sarah berhardt Georges Clairin petit palais

Autor dzieła jest Georges Clairin. Malarz był z resztą kochankiem portretowanej, a następnie jej wieloletnim przyjacielem. Sarah często była jego modelką.

Obraz debiutował na salonie w 1876 roku, Sarah, wschodząca gwiazda teatru, członkini Comédie Française, miała wówczas 32 lata. Właśnie przeprowadziła się do swojej nowej rezydencji w okolicach Parc Monceau i ten portret miał dodatkowo podkreślać elegacje i wykwitność miejsca oraz tym samym nadać estymy właścicielce. 

Można powiedzieć, że obraz jest jedną z wizytówek muzeum. Reprodukcje obrazu znajdzicie na wielu gadżetach związanych z Petit Palais.

 

„Portret pani Sarah Bernhardt jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych dzieł Salonu, zarówno ze względu na oryginalność kompozycji, jak i wspaniałość kolorów […] Pan Clairin przedstawia ją owiniętą w długi biały satynowy szlafrok z ciągnącym się ogonem, rozciągnięta na bogatej sofie z różowej satyny i oparta na poduszce z tej samej tkaniny, ozdobionej złotem; po jej prawej stronie, z tyłu tego całkowicie orientalnego mieszkania, znajduje się weneckie lustro otoczone fioletowymi aksamitnymi zasłonami; po jej lewej stronie tropikalna roślina opuszcza swoje duże zielone liście na medytującą aktorkę i rzeźbiarkę; u jego stóp duży, żółty ogar spoczywa na długich nogach i wyciąga dumnie, arystokratycznie łeb”

Théodore Véron, Le Salon de 1876

Clairin,_Georges

Georges Clairin (urodzony w Paryżu w 1843, zmarł w 1919) malarz i ilustrator francuski.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności