Karierę malarską Frederica Bazilla przerwała drastycznie wojna francusko – pruska, w której poległ na polu walki.  Wielki przyjaciel Moneta, Renoira i innych impresjonistów, odszedł zbyt szybko. Pozostawił po sobie prace, z których jedną z bardziej znanych jest ten oto obraz, znajdujący sie dziś w kolekcji musem Orsay “Zajazd rodzinny” czu inaczej “Portret rodziny”namalowany w latach sześdziesiątych XIX wieku.

Zjazd rodzinny u Państwa Bazille

Praca upamiętnia urodziny ojca malarza, Gastona Bazille, który z tej okazji 27 sierpnia 1867 roku zorganizował rodzinne spotkanie w Meric, posiadłości pod Montpellier. Na co od razu zwracamy uwagę przyglądając się pracy – to fakt, że jej bohaterowie nie wydają się celowo pozować do portretu, a raczej sprawiają wrażenie oderwanych od rozmowy.  Oglądają się w naszą stronę niczym do obiektywu kamery. Ich statyczne sylwetki powodują jednak, że wyglądają dość oficjalnie.  W cieniu dzrzewa, po prawej stronie widzimy najprawdopodbniej samego artystę. 

Nie jest to praca typowo impresjonistyczna, styl czerpie sporo z realizmu. Podobno artysta pracował jeszcze bardzo intesywnie na obrazem zimą. W 1868 roku przekazał go pod ocenę Jury Salonu i co ciekawe został przyjęcty na wystawę. Artysta był tak bardzo zdumiony tym wyróżnieniem, iż uznał, że decyzja musiała zapaść najprawdopodobniej przez pomyłkę. Zwłaszcza, że w tym samym roku swoją pracę przekazał na Salon Claude Monet – i został odrzucony. Fredericowi taki stan rzeczy wydał się niedorzeczny!  To się nazywa skromność !

Warto dodać, że płótno ma imponujące rozmiary – to 1,52 m x 2,27 m.

“Zjazd rodzinny” Frederic Bazille, Muzeum d’Orsay , 1867 – 1868, technika – farba olejna. 

Newsletter

Dołącz do grona subskrybentów!

Dziękuję za Twoje zainteresowanie! Otrzymałeś właśnie maila z prośbą o potwierdzenie subskrypcji !