Akcja powieści „Dom przy ulicy Amelie” rozgrywa się w czasie II wojny światowej, w okupowanym Paryżu.  To historia Ruby Henderson Benoit, która przybywa do Francji ze Stanów Zjednoczonych wraz ze swoim nowo poślubionym mężem. Paryż w jej wyobraźni jawi się jako romantyczne miasto świateł, idealne dla młodej, zakochanej pary.

Wojna jednak brutalnie wdziera się w jej życie, i sielanka przeradza się  w przepełnioną lękiem egzystencję. Rozczarowanie i niemoc,  skłaniają ją z kolei do wzięcia udziału w niebezpiecznej grze, której stawką jest życie.

Bohaterka  i opisana  historia nie jest wyssana z palca.  Autorka Kristin Harmel poszukując informacji do swojej wcześniejszej książki, natrafiła na niesamowite losy Virginii d’Albeert-Lake, która w 1937 roku poślubiła Francuza i przeprowadziła się do Paryża. Pamiętnik Virginii przetrwał wojnę i opublikowano  go w 2006 roku. Właśnie on stanowił bazę do tej powieści.  

Nie chcę Wam zdradzać, co działo się w paryskim, wojennym życiu kobiety, bo bym popsuła lekturę. O losach Ruby dowiedzie się z powieści. O Virginii przeczytacie z informacji „od autorki” umieszczonej na końcu książki. 

Oprócz perypetii natury osobistej książka jest ciekawa, bo porusza wątek związany ze współpracą mieszkańców Paryża z aliantami w trakcie wojny. Opisuje też krok po kroku zmianę nastrojów w okupowanym Paryżu, sytuację ludności cywilnej,  a zwłaszcza rodzin żydowskich.

Wzruszające zakończenie historii…

Pasjonują Cię: SZTUKA, ARTYŚCI, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!
?

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.