Co to jest Dubonnet?

Dubonnet to aperitif pochodzenia francuskiego. Powstał pod koniec XIX w., i wówczas nazywano go quinquina dubonnet. Głównym składnikiem napojów jest wyciąg z chinaryndyny. Nazywa się je winami china, ponieważ zawierają chininę.

Plakat autorstwa Julesa Chéreta

Hasło “Dubo dubon dubonnet”  znamy z książki Izabeli Czajki Stachowicz – bardzo sympatycznej opowieści o pobycie w przedwojennym Paryżu. Ale co ten tytuł znaczy?

A więc nawiązuje do plakatu autorstwa Adolphe-jean-marie Mouron 1901-1968 powstałego na początku lat trzydziestych XX  i będącego reklamą firmy Dubonnet produkującej aperitify.

Cassandre – bo taki był pseudonim artystyczny autora — jako jeden z pierwszych zastosował plakat seryjny – czy też grupę obrazów, które oglądane w sugerowanym porządku przekazują odbiorcy pewną ideę.

Wielkaformatowa reklama na ulicach Paryża

Plakat ten był wyprodukowany w trzech rozmiarach. Największy składający się z dwóch arkuszy, średni i najmniejszy – jednostronicowe. Na pierwszym obrazku mężczyzna jedynie przygląda się szklance z trunkiem, na kolejnych konsumuje zawartość butelki.

Wraz z tym procesem  nabiera koloru. I on i napis. Szybko przyszło mi do głowy skojarzenie. W dzisiejszych czasach zdarza się, że dla osoby, która wypiła trochę za dużo alkoholu używa się określenia „zrobiony”. Można powiedzieć, że Pan z postera też się właśnie “zrobił” 🙂

Plakat “Dubo dubon dubonnet” był niegdyś bardzo popularny – był prezentowany na bilbordach, w tunelach metra, na stacjach etc. Jednym z założeń tego projektu było stworzenie obrazu, który byłby widoczny, a komunikat przyswajalny z przemieszczającego się środka komunikacji. Jego siła to nieskomplikowany design bazujący na prostych liniach oraz własnie wspomniana seryjność nawiązująca do animacji.

Cassandre Dubonnet

Kim był Cassandre?

Jego parawdzie nazwisko to Adolphe-Jean-Marie Mouron ur 24.o1.1901 w Kharkov na Ukrainie — zmarł 19.06.1968 w Paryżu, Był grafikiem, scenografem teatralnym, malarzem. Jego plakaty wywarły duży wpływ na sztukę związaną z reklamą w pierwszym połowie XX wieku. Po przeprowadzce do Paryża studiował w École des Beaux-Arts oraz w Académie Julian.

Cassandre jest tez autorem kilku czcionek np. Acier Noir czy Piegnot. Po wojnie współpracował z domami mody. Jest m.in. autorem rozpoznawalanego dziś na całym świecie loga Yves Saint Laurent.

YSL logo

Źródło: Encyklopedia britannica, Posterplease

Więcej plakatów autorstwa Cassandre znajdziecie tutaj: http://www.cassandre-france.com/

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności