Jeśli uważnie śledzicie wpisy na stronie to zapewne przypomnicie sobie niedawny artykuł o albumie poświęconym Claude’owi Monet wydanym przez firmę Koeneman. Tym razem z tej samej serii wydawniczej album prac Edgara Degas’a.

Mały wielki album

Tak nazywam tę pozycję, ponieważ to mały format a prezentuje przekrój całego dorobku Degas’a i daje czytelnikowi szansę na dokładne zapoznanie się z podejmowaną przez niego tematyką i artystycznym stylem.

Edgar Degas album Koeneman Martina Padberg

A co w środku? Przede wszystkim baletnice. W trakcie ćwiczeń, w chwilach spoczynku i podczas przedstawień w operze. Podglądamy je ukradkiem wraz z malarzem. Podobnie jak kobiety podczas toalety. Nieświadome czyjejś obecności wykonują rutynowe czynności. Kontur stosowany przez Degasa podkreśla kształty nagiego ciała zastanego w różnych pozach. Gdy dokładnie przyjrzymy się wszystkim pracom artysty wyrobimy sobie „oko” na tę kreskę!

Edgar Degas album Koeneman Martina Padberg

Chociaż powyższe tematy dominują, autorka nie zapomniała o innych pasjach artysty takich jak wyścigi konne czy rzeźba. Z ciekawością przyglądałam się także ilustracjom przeznaczonym do książki – miedzioryty wykonane na podstawie projektów Degasa to była dla mnie nowość.

Prace ułożone chronologicznie, no i tradycyjnie jak w przypadku chyba każdego albumu opatrzone dodatkowymi informacjami dotyczącymi techniki i roku powstania.

Edgar Degas album Koeneman Martina Padberg

Podobnie jak i w innych książkach tej serii na końcu znajdziemy kalendarium życia oraz mapę świata z muzeami, w których to zbiorach znajdują się prace Edgara Degasa. To ciekawy dodatek do publikacji.

Sztywna oprawa z papierową obwolutą.

close

Pasjonuje Cię SZTUKA, MODA, PARYŻ?
Koniecznie zamów NEWSLETTER !
Otrzymasz informacje o nowych, ciekawych artykułach!

We don’t spam! Read our privacypolityka for more info.