Eva Gonzales ur. 19 kwietnia 1849, zm. 6 maja 1883 – francuska malarka impresjonistyczna. Urodziła się w Paryżu. Była córką hiszpańskiego powieściopisarza Emmanuela Gonzalèza. W 1865 zaczęła pobierać lekcje rysunku u portrecisty Charlesa Chaplina.

Jedyna, oficjalna uczennica Maneta

Eva Gonzalès została uczennicą Édouarda Maneta w lutym 1869. Co ciekawe Manet nigdy nie przyjmował uczniów, a w tym wypadku z entuzjazmem uczył ją od podstaw. Dzielił się z nią swoją wiedzą o sztuce i techniką malarską. Podobno od razu zaczął tworzyć jej portret, co związane było ze skomplikowanymi przygotowywaniami, jak uzyskanie zgody jej matki, transport sukni i zaangażowanie służby domowej. Portret został ukończony 12 marca 1870 i wystawiony w Salonie tego samego roku.

Edouard Manet " Eva Gonzalez" 1870

“Eva Gonzales” Portret autorstwa Edouarda Manet’a

Tak jak jej nauczyciel, nigdy nie brała udziału w kontrowersyjnych paryskich wystawach impresjonistów, którzy organizowani je w opozycji do oficjalnego salonu. Ze względu na styl malowania, uważana jest jednak z jedną z przedstawicielek  tej grupy. Warto też przy okazji wspomnieć, że regularnie pozowała dla kilku członków szkoły impresjonistów.

Jeśli chodzi o jej twórczość, to o ile do 1872 roku pozostawała pod silnym wpływem Maneta,  później rozwinęła swój własny, bardziej osobisty styl. Malowała martwe natury, portrety i krajobrazy. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach, między innymi na Salonie

eva gonzales loza

Eva Gonzales “Loża w Théâtre des Italiens” 1874, Muzeum d’Orsay.

Na powyższym obrazie Eva portretuje swoją siostrę i męża. Kompozycja wywołała wiele krytyki, przede wszystkim ze względu na podobieństwo do stylu Mantea. W bukiecie umieszczonym w lewym rogu loży upatrywano się również odniesienia do bukietu z kontrowersyjnego obrazu Maneta “Olympia”

Jeśli chodzi o sprawy osobiste, wyszła za Henriego Guérarda. Co ciekawe mąż i siostra, Jeanne, służyli jej za temat wielu obrazów.

Eva Gonzales zmarła młodo,  przy porodzie w wieku 34 lat. Zrządzeniem losu 6 dni po śmierci swojego mistrza. Po jej śmierci mąż i ojciec zorganizowali wystawę retrospektywną, która obejmowała 88 prac malarki. Cześć obrazów zostało sprzedanych podczas wydarzenia, natomiast wiele z nich sprzedano potem na aukcji i uległy rozproszeniu.

Eva Gonzales – galeria obrazów

Poniżej wybrane obrazy Evy Gonzales . Wystarczy kliknąć jeden z nich, aby przejść w tryb pełnoekranowego odtwarzania galerii.

Pasjonuje Cię Paryż, Francja i sztuka?

Zapisz się na Newsletter, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o nowych artykułach i moich publikacjach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Polityka prywatności