Folies Bergere to paryska rewia, której szczytowa sława oraz popularność przypada na lata 90. XIX wieku oraz lata 20. XX wieku. Jednak do dzisiaj, Folies Bergère pozostaje jedną z najsławniejszych sal koncertowych w Paryżu.
Folies Bergère zlokalizowana jest przy ulicy Richer pod numerem 32, należącej do paryskiej 9. dzielnicy. Sala koncertowa została oficjalnie otwarta 2 maja 1869 roku jako Folies Trévise.
W pierwszych latach istnienia na jej deskach były wystawiane operetki, pokazy komiczne oraz sztuki gimnastyczne. W późniejszym czasie władze kabaretu zmieniły nazwę na Folies Bergere, pod którą sala istnieje do dzisiaj.
Sala szybko zyskała sławę dzięki wystawianym tam przedstawieniom muzycznym, w których często kobiety pokazywały się w skąpych kostiumach.
Folies Bergère było znanym miejscem występów „egzotycznych piękności” pochodzących głównie z Afryki. W 1926 roku, afro – amerykańska emigrantka Josephine Baker, – piosenkarka i tancerka wywołała sensację nową rewią La Folie du Jour, w której wykonała numer Fatou ubrana w spódniczkę z bananów. Jej roznegliżowany image oraz erotyczne figury przyciągały tłumy.
W Folies Bergere występowali:
|
|
|
Lokal był przestronny i pięknie udekorowany. Znajdowała się w nim sala balowa, zimowy ogród, promenada i bar. Miejsce stało się również inspiracją dla artystów. Edouard Manet namalował obraz „Bar w Folies – Bergere”, z kolei Guy de Maupassant uwiecznił je w powieści „Bel Ami”. Również Henri Tolouse Lautrec rysował scenki z miejsca lub tancerki.
Historia nazwy Folies Bergeres
Folies – tak nazywano miejsca, gdzie arystokracja w swoim gronie oglądała nocne spektakle i występy baletowe. Nazwa powstała we Włoszech i odnosiła się do pawilonów służących rozrywce, stawianych w ogrodach lub wiejskich rezydencjach pośród drzew. I tak słowo Foglia – włoski liść przeistoczyło się we francuskie folies. Zgodnie z inną wersją słowo folies po francusku oznaczające „szaleństwa” odnosiło się właśnie do szaleństw wyprawianych w takich miejscach. Rewia znajdowała się przy ulicy Bergere, stąd 13 września 1872 roku przyjęła nazwę Folies -Bergere.
Źródła: wikipedia.pl, wikipedia.org; „Paryż Miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque” PWN
Wnętrze kabaretu Folies Bergeres